Co lepiej wybrać po licencjacie – studia magisterskie czy podyplomowe?

Po ukończeniu szkoły średniej, wiele osób wybiera się na studia licencjackie, które trwają trzy lata. Jest to zdobycie podstawowej wiedzy na kierunku, który sami wybieramy i w którym chcemy się kształcić, by móc otrzymać pracę marzeń lub w przypadku osób aktywnie pracujących zawodowo już od lat, dokształcających się, by dane stanowisko utrzymać lub by mieć możliwość awansu. Po ukończeniu takiej formy kształcenia można dalej zdecydować się na studia magisterskie lub też studia podyplomowe. I tutaj wielu zaczyna mieć nie lada problem, bowiem nie ma pojęcia, na jaką opcję się zdecydować. Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż na konkretny wybór składa się wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o kształcenie się. W końcu rozwój to podstawa i im bardziej stawiamy na zdobywanie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji, tym nasze życie zawodowe może wyglądać lepiej i tak, jak sobie sami wymarzymy. 

 

Trudno jest podjąć dobrą decyzję. Z jednej bowiem strony im wyższe studia, tym wydawać by się mogło, że dla nas lepiej. Mamy bowiem studia II stopnia, jesteśmy magistrami, możemy zdobyć taką pracę, jaką tylko chcemy. Rzeczywistość pokazuje jednak coś zupełnie innego. Pracodawcy chcą przede wszystkim pracowników, którzy posiadają umiejętności, którzy mają kwalifikacje, którzy potrafią analizować i myśleć. W wielu przypadkach to właśnie studia podyplomowe takie umiejętności w danych osobach wyrabiają, a żeby je skończyć wcale nie trzeba decydować się na studia magisterskie. Często ukończenie studiów wcale nie gwarantuje podjęcia pracy w naszym zawodzie. W wielu przypadkach liczy się szczęście, często znajomości, nabyte umiejętności, a także i indywidualne predyspozycje. Zdarza się, że daną pracę otrzymuje pracownik, który jest po studiach licencjackich, ale posiada różnorodne kursy, które dają pracodawcy pewność, że ten na danym stanowisku sobie poradzi. I mimo tego, że konkuruje on z osobą mającą dyplom magistra, ale zerowe wiedzę i kwalifikacje, wygrywa ten bez dalszych studiów. Zadajemy sobie więc pytanie czy warto się tyle uczyć? I tutaj także nie ma jednej, dobrej odpowiedzi, gdyż niektórym się udaje i otrzymują taką pracę jaką chcą, mimo że nie posiadają studiów magisterskich. Są jednak takie osoby, które muszą walczyć w wyścigu szczurów i starać się zdobyć posadę. Wtedy często studia są rzeczą ważną, by móc wygrać z konkurencją. Jeśli nie chcemy iść na magisterkę, na pewno dobrym rozwiązaniem są studia podyplomowe, do których namawiamy każdego. Mimo tego, że nie dają one dyplomu, a jedynie świadectwo ich ukończenia, to tak naprawdę są one sposobem na dokształcanie się, na zdobycie nowej specjalizacji lub pogłębienie wiedzy w zakresie swojej dziedziny. 

 

Studia podyplomowe wygrywają

 

Dlaczego to właśnie studia podyplomowe warte są wyboru i na nie lepiej jest postawić? Przede wszystkim z racji tego, że pracodawcy bardziej niż ukończone studia, cenią sobie doświadczenie zawodowe, zdobyte kwalifikacje, odbyte kursy i szkolenia. Wybierając podyplomówkę, mamy czas na to, by pracować, wyjeżdżać na kursy, budować swoje doświadczenie, wpisując je w odpowiednią rubrykę w CV. Jeśli wybieramy studia magisterskie dzienne, doświadczenie w pracy jest zerowe, jeśli zaoczne, możemy pracować, ale studiowanie w tym trybie zdecydowanie ogranicza nas czasowo. Jeśli chodzi o studia podyplomowe jest to najlepsze rozwiązanie, by dobrze połączyć naukę i pracę w jednym. Kształcimy się i jednocześnie pracujemy na stanowisku, które może po ukończeniu już studiów dać nam na tyle odpowiednie doświadczenie, by móc ubiegać się o pracę marzeń. Patrząc na statystyki w urzędach dla bezrobotnych, większość osób stanowią ludzie po ukończeniu studiów magisterskich. Poświęcili wiele lat na kształcenie się, ale zupełnie nie potrafią tej wiedzy wykorzystać w pracy, gdyż nie mają w tym kierunku żadnego doświadczenia. Muszą dopiero je budować, a nie każdy jest chętny by to budowanie odbywało się w jego firmie. Dobrze jest postawić w trakcie studiów podyplomowych także na staże lub praktyki, które także w CV każdej osoby odgrywają bardzo dużą rolę. Wtedy bowiem zdobywa się wiedzę w praktyce wykorzystując to, co zna się z teorii. Dla wielu młodych ludzi staż lub praktyka to otwarta droga, by po ich zakończeniu otrzymać stanowisko lub mieć podstawy do tego, by być przyjętym w dowolnej firmie na konkretnym stanowisku. 

 

Ścieżek rozwoju zawodowego jest bardzo dużo i z całą pewnością warto tak pokierować swoim kształceniem, by wynieść z tego jak najwięcej i by taka nauka była początkiem budowania swojego zawodowego życia. Na pewno studia podyplomowe to bardzo dobry wybór i na nim właśnie powinniśmy się skupić, jeśli chcemy dostać taką pracę, jaka ma dać nam spełnienie i zawodową satysfakcję. 

Add a Comment