sob.. cze 15th, 2024
Pranie wykładzin i dywanów - domowe sposobyPranie wykładzin i dywanów - domowe sposoby

Pranie wykładzin i dywanów – domowe sposoby: ładny dywan może sprawić, że każde pomieszczenie wygląda przytulniej i bardziej stylowo. Aby zawsze dobrze wyglądał, trzeba odpowiednio o niego dbać. Czasami zwykłe odkurzanie nie wystarcza. Są również przypadki, kiedy coś się rozleje i potrzebne jest dokładniejsze czyszczenie. Można je zlecić zajmującej się tym firmie lub zrobić to samodzielnie w domu. Jest kilka prostych metod, które sprawią, że twój dywan lub wykładzina zawsze będą wyglądać dobrze.

Pranie wykładzin https://montazwykladzin24.pl/czyszczenie-i-konserwacja-wykladzin/ i dywanów – wybierz odpowiedni środek

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przed praniem dywanu lub wykładziny jest wybór odpowiedniego detergentu. W supermarketach dostępnych jest wiele gotowych specyfików, które mogą okazać się pomocne. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba koniecznie wydawać pieniędzy na środki chemiczne, które mogą okazać się problematyczne, ponieważ użycie ich w nieodpowiednich ilościach może doprowadzić do zniszczenia dywanu lub pojawienia się reakcji alergicznych u domowników. Czasem warto skorzystać ze sprawdzonych metod naszych babć lub mam.

Ocet

Ocet to prawdziwa bomba w walce z plamami. Aby pozbyć się tych świeżych wystarczy rozpuścić 2 łyżki soli kuchennej w 125 ml octu (proporcje należy odpowiednio zwiększać w zależności od wielkości plam). Na zabrudzenia, które powstały jakiś czas temu możesz zastosować mieszankę octu i skrobi ziemniaczanej w stosunku 1:1. Powstałą pastę należy pozostać na dywanie przez 24 godziny, a następnie go odkurzyć. Na plamy po farbie lub owocach pomoże mieszanina 2 łyżek octu, łyżki proszku do prania i kubka wody. Wystarczy zamoczyć w niej gąbkę i dokładnie wcierać mieszaninę w wykładzinę. W przypadku, kiedy zależy nam na tym, by przywrócić mu świeżość możemy stworzyć roztwór z wody i octu – pół szklanki octu na szklankę wody. Następnie wystarczy wetrzeć mieszankę w dywan przy użyciu gąbki lub szmatki. Po takim zabiegu wykładzina odzyska swoje barwy. Z kolei uciążliwe plamy znikną, gdy wetrzemy w nie pastę z octu i sody oczyszczonej.

Talk

Pranie wykładzin i dywanów możemy wykonać na mokro lub na sucho. W przypadku drugiej metody świetnie sprawdzi się talk. Wystarczy rozsypać go na dywanie i pozostawić na na noc. Rano wystarczy dokładnie odkurzyć, by w całości usunąć proszek z powierzchni wykładziny. W taki sam sposób możemy uprać dywan używając suchego szamponu do włosów.

Płyn do prania

Płyn do prania również dobrze nadaje się do odświeżenia dywanu. Poradzi sobie także z mniej uciążliwymi zabrudzeniami. Wystarczy rozcieńczyć go w niewielkiej ilości wody, tak by powstało dużo piany, którą za pomocą gąbki będziemy wcierać w powierzchnię wykładziny.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona pozwoli rozprawić się nawet z bardzo trudnymi do usunięcia plamami z czerwonego wina. Taką plamę należy najpierw delikatnie osuszyć przy użyciu ręcznika papierowego. Ważne, by podczas osuszania nie wcierać plamy bardziej we włosie, lecz delikatnie dociskać ręcznik do plamy, tak by wchłonął on nadmiar płynu. Następnie zabrudzony fragment należy posypać sodą oczyszczoną i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu wystarczy dokładnie odkurzyć dywan.

Skrobia ziemniaczana

Pranie wykładzin i dywanów można przeprowadzić również przy użyciu skrobi ziemniaczanej. Wystarczy wymieszać 4 łyżki płatków mydlanych startych na cienkich oczkach z 1,5 szklanki skrobi ziemniaczanej. Powstałą mieszankę należy wetrzeć w dywan i pozostawić na kilka minut, by składniki zaczęły działać. Teraz wystarczy tylko dokładnie odkurzyć.

Amoniak

Dobrym pomysłem na pozbycie się zabrudzeń z ulubionej wykładziny jest mieszanka przygotowana z 2 l wody i kubka amoniaku. Powstały roztwór wciera się w dywan i pozostawia go do całkowitego wyschnięcia.

Pranie wykładzin i dywanów – odkurzacze piorące

Pranie wykładzin i dywanów - domowe sposoby
Pranie wykładzin i dywanów – domowe sposoby

Jeżeli jednak masz do wyprania większy dywan i nie chcesz stać na kolanach przez kilka godzin wcierając gąbką mieszanki we włosie, możesz skorzystać z innej metody. Producenci odkurzaczy podali wielu paniom domu pomocną dłoń i stworzyli odkurzacze piorące, które wszystko zrobią za nas. Warto zauważyć, że istnieją urządzenia, które piorą zarówno na mokro, jak i na sucho. Działanie odkurzacza piorącego jest bardzo proste, a sama czynność zajmuje nam kilkanaście minut.

Pierwszym krokiem jest wlanie wody oraz detergentu do jednego ze zbiorników (drugi jest przeznaczony na brudną ciecz). Następnie przy pomocy maszyny należy pokryć dywan lub wykładzinę warstwą aktywnej piany wytworzonej przez odkurzacz. Najlepiej pozostawić ją na kilkanaście minut, by składniki aktywne dobrze wchłonęły się w strukturę i lepiej wyciągnęły brud. Następnie odkurzamy dywan płucząc go wodą pod ciśnieniem, która wyrzuca z siebie maszyna. Dywan jest już czysty, a jedyne, co pozostaje do zrobienia to wylewanie brudnej wody z drugiego zbiornika.

Jak widać pranie wykładzin i dywanów nie musi być uciążliwe. Wystarczy wiedzieć, jak się do niego zabrać. Warto pamiętać również o tym, że dywany w jasnych barwach należy czyścić przynajmniej raz na pół roku, z kolei te ciemniejsze warto odświeżyć raz na kilkanaście miesięcy.

By zizzar