czw.. maj 23rd, 2024
Stomatolog we Wrocławiu

Stomatolog we Wrocławiu – panika przed wizytą u dentysty nazywana jest fobią dentystyczną. Co ciekawe, badania pokazują, że na tę chorobę cierpi prawie połowa obywateli Polski. Strach przed dentystami jest obecny nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród dorosłych, którzy często przekazują swoje uprzedzenia kolejnym pokoleniom, potęgując strach.

Osoby zmagające się z fobią dentystyczną powinny jak najmniej chodzić do kliniki. Niestety tego typu zabieg prowadzi do tego, że nawet obecność drobnej próchnicy może tak dogłębnie zaatakować ząb, że konieczne będzie tzw. leczenie kanałowe. Jak przezwyciężyć strach przed dentystą i dlaczego nie powinniśmy się go bać?

Dentofobia – co to jest?

Dentofobia to paniczny strach przed pójściem do gabinetu dentystycznego i poddaniem się jakiejkolwiek operacji jamy ustnej. Źródłem strachu może być po prostu widok dentysty i jego gabinetu, dźwięk, zapach lub wiele innych problemów sprzętu roboczego. To bezwzględny problem, który dotyka tak wielu ludzi. Strach w tej sytuacji powoduje, że pacjenci zazwyczaj trafiają do gabinetu dentystycznego tylko wtedy, gdy odczuwają ból lub inne potrzeby, np. presję ze strony innych osób. Warto podkreślić, że na tę przypadkowość cierpi duża liczba współobywateli.

Jaka może być przyczyna fobii stomatologicznej?

Wizyta u dentysty nie jest przyjemnym przeżyciem. Dentyści przekraczają intymne granice ludzi, twarzą i ustami, co niemal natychmiast wywołuje poczucie zagrożenia. Również podczas zwiedzania jesteśmy narażeni na różne dźwięki, a także inne rodzaje mniej przyjemnych doznań. Strach przed pójściem do dentysty jest często przesadny i nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. W rzeczywistości ból podczas wiercenia może być nieprzyjemny, ale współczesna medycyna wykorzystuje wiele technik, takich jak podtlenek azotu czy znieczulenie bezbolesne. Nierzadko przyczyny fobii dentystycznej sięgają dzieciństwa. Jeszcze do niedawna było tak wiele rozwiązań, z których pacjenci nie mogli skorzystać, jak chociażby wspomniane znieczulenie, dlatego strach przenosi się na następne pokolenie.

Jak przezwyciężyć strach przed dentystą? – najpierw powinieneś zapytać

Najbardziej boimy się tego, czego nie wiemy. Dlatego jeśli mamy jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zabiegu, który będziemy poddawać lub stanu naszych zębów, prosimy o skonsultowanie się ze swoim stomatologiem. Właściwy specjalista nie zawaha się odpowiedzieć na pytania i udzieli wszelkich informacji, których pacjent może potrzebować. Jeśli rzeczywiście masz dostęp do wiadomości, wchodząc do gabinetu dentystycznego – po prostu poinformuj dentystę. Dentyści doskonale zdają sobie sprawę, że wiele osób ma obawy podobne do naszych i mając to na uwadze, dbają o swój komfort.

Sprawdź koniecznie: implantologia Szczecin na https://doboszimplanty.pl/cennik/

Ból u dentysty – konieczne jest znieczulenie

Procedury stomatologiczne wykonywane bez znieczulenia należały do ​​rzadkości – w tej grupie najczęściej były to zabiegi samookaleczenia, bolesne. Wszystko, co może powodować dyskomfort, wymaga znieczulenia ogólnego lub miejscowego. Na wizycie przedoperacyjnej na pewno zostanie omówiony rodzaj znieczulenia do zastosowania. Dlatego przekonanie, że pójście do dentysty jest niewątpliwie związane z bólem, jest bezpodstawne.

Nie odkładaj pójścia do dentysty

Jeśli nie chcemy bać się pójścia do dentysty, regularnie odwiedzaj dentystę. Ciągłe sprawdzanie stanu zębów, przynajmniej raz w roku, zmniejsza ryzyko poważnych problemów wymagających poważnych zabiegów stomatologicznych. Dodatkowo regularne przerwy w wizytach u dentysty mogą zminimalizować strach przed nieznanym, pozwalając nam na zapoznanie się z gabinetem i samym badaniem.

Przyjazna klinika stomatologiczna w naszej okolicy

Stomatolog we Wrocławiu
Stomatolog we Wrocławiu

Oczywiście większość z nas dużo lepiej czuje się w pomieszczeniach, gdzie ludzie są przyjaźnie nastawieni do pacjenta, prezentując informacje medyczne w sposób łatwy do zrozumienia i merytoryczny. Dlatego jeśli boimy się pójścia do dentysty, warto poszukać we własnym środowisku gabinetu lub kliniki dentystycznej spełniającej takie standardy. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z opinii innych pacjentów i śledzenie reputacji miejsc, które wybieramy. Wizyty w profesjonalnie prowadzonych gabinetach stomatologicznych umawiane są w określonych godzinach, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni spędzać długich i stresujących chwil w poczekalni. A nawet jeśli nadejdzie Twoja kolej, by chwilę poczekać, przyjemna atmosfera w klinice z pewnością nas wynagrodzi.