sob.. lip 13th, 2024
Szkolenia z księgowości

Szkolenia z księgowości – praca księgowego to jedna z tych karier, w których możesz się rozwijać. Przydatne są tu różne szkolenia i kursy uzupełniające. Jednak nie wszystkie mają taką samą wartość i nie każdy będzie odgrywał jednakową rolę w przyszłości pracy. Gdzie szukać wartościowych szkoleń i jak pomaga przyszłym księgowym w ich zadaniach?

Gdzie można zapisać się na szkolenie księgowe?

Szkolenia mogą być prowadzone przez różne stowarzyszenia, a także prywatne firmy szkoleniowe. Kursy księgowe można znaleźć w prawie wszystkich oddziałach regionalnych. Niepubliczne miejsca uczenia się przez całe życie są udokumentowane we wszystkich ewidencjach placówek niepublicznych i szkół prowadzących działalność edukacyjną. Wszelkie informacje na temat szkoleń dostępne są w biurach regionalnych.

Warto zajrzeć na stronę Instytutu Księgowych, gdzie można znaleźć kursy księgowe online oraz regularne szkolenia. Jest jednym z liderów, jeśli chodzi o szkolenia księgowe. Szkolenie uwzględnia najważniejsze podstawy pracy i wprowadza najnowsze rozwiązania z zakresu księgowości. Są przydatne dla osób starszych, które są zaznajomione ze starszymi rozwiązaniami i szkoleniami.

Co obejmuje szkolenie?

Wysokiej jakości szkolenia budują umiejętności w zakresie finansów, podatków, zasobów ludzkich i płac. Przekazywane będą również informacje dotyczące rachunkowości zarządczej i ogólnego zarządu. Przydatne są również inne kursy z zakresu prawa i administracji. Dobry księgowy powinien również znać podstawy audytu.

Instytut stworzył w swoim czasie specjalny system certyfikacji księgowych. Jest podzielony na cztery kategorie. Kurs rachunkowości I stopnia opiera się na podstawowych zadaniach księgowych w ogólności. Znajdziemy tutaj kursy dotyczące podstaw rachunkowości finansowej oraz wybranych zagadnień z zakresu prawa publicznego. Drugi stopień tego szkolenia obejmuje zadania jako specjaliści księgowi. Oprócz podstawowej rachunkowości istnieją również aspekty prawa podatkowego. Kurs koncentruje się na bardziej szczegółowych studiach przypadku z zakresu ubezpieczeń społecznych, prawa pracy czy prawa gospodarczego. Znajdziemy tu sporo odstępstw od normy i sytuacji, w których trzeba reagować inaczej niż zwykle.

Najlepsze szkolenia i kursy:

Szkolenie na poziomie 3 jest bardziej profesjonalne. Obejmują zadania głównego księgowego. To znacznie zwiększa zakres problemów, z jakimi borykają się przeszkolone osoby. Szkolenia księgowe online lub stacjonarne obejmują m.in. specjalistyczną sprawozdawczość finansową. Zawierają również zaawansowaną wiedzę z zakresu prawa podatkowego i gospodarczego. Przekazywane będą również informacje z zakresu technologii informatycznych, aby umożliwić księgowym jak najlepsze dostosowanie się do najnowszych rozwiązań technologicznych.

Kolejną kwestią jest czwarty poziom szkolenia, który obejmuje CPA. W tym przypadku w ekonomii finansowej wymagane są międzynarodowe standardy rachunkowości wraz ze standardami europejskimi. To tutaj księgowi wywodzą się z wieloletniej praktyki i z najlepszych firm na rynku.

Jak wygląda szkolenie z rachunkowości?

Kursy są generalnie dostępne na dwa sposoby: jako kurs księgowy online lub w formie szkolnej. Wszystko zależy od wygody i umiejętności kursanta. Jeśli to możliwe, najlepiej poprzez szkolenie na miejscu. Kursy te są wtedy bardziej praktyczne i skupiają się na indywidualnych umiejętnościach. Oba rodzaje kursów kończą się tym samym świadectwem ukończenia szkolenia. Dlatego fani kursów z uczestnictwem zdalnym niewiele tracą w porównaniu do kursów regularnych.

Szkolenia z księgowości
Szkolenia z księgowości

Istotną zaletą szkoleń online dla księgowych jest to, że można je przeprowadzić w dowolnym miejscu w kraju, a nawet na świecie. Nie musisz zawracać sobie głowy podróżą do Warszawy, aby uzyskać interesujące nas informacje. Szkolenia online skupiają się na wiedzy teoretycznej. Nie jest jednak problemem przekazanie praktycznej wiedzy w postaci slajdów, gdzie poszczególne czynności wykonywane są po kolei. Rachunkowość często opiera się na przetwarzaniu dokumentów i nie wymaga umiejętności manualnych ani pracy w większych zespołach. Są zorientowani na umiejętności osobiste.

W przypadku kursów stacjonarnych lekcje prowadzone są zazwyczaj przy użyciu komputerów lub dokumentów papierowych. Zwłaszcza jeśli chodzi o pytania wstępne dotyczące pierwszego stopnia. Podczas szkolenia wyjaśniane są m.in. zasady sporządzania deklaracji CIT, PIT czy VAT. Poprawiła się również umiejętność wprowadzania informacji z pliku do danego systemu. Są to tak zwane przyczyny dystrybucyjne.

W pracy księgowego niezbędne jest również sporządzenie rachunku zysków i strat, sporządzenie bilansu firmy, czy prowadzenie ewidencji pracowniczej. Wymagana jest podstawowa znajomość statystyki, matematyki i przetwarzania Excela. Opanowanie różnych programów komputerowych ułatwiających liczenie to także podstawa treningu. Zwłaszcza pierwszy krok. Szkolenie zorientowane na komputer i wyjaśnianie wszystkiego krok po kroku to najlepsza forma nauki. Tak więc prosty sposób na zostanie profesjonalnym księgowym.