pon.. kwi 29th, 2024
Kiedy warto udać się do osteopaty?

Jest wiele chorób, których wyleczenie tradycyjnymi metodami jest w zasadzie niemożliwe. Osoby, które mimo wszystko nie poddają się i dążą do odzyskania swojego dawnego stanu zdrowia, często sięgają po metody niekonwencjonalne, których skuteczność w wielu przypadkach jest naprawdę spora. W dzisiejszym artykule prezentujemy jedną z niezwykle skutecznych metod leczenia. Chodzi tutaj o osteopatię. Czym konkretnie jest osteopatia i kiedy można ją stosować? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

Kiedy warto udać się do osteopaty?
Kiedy warto udać się do osteopaty?

Osteopatia – definicja

Osoby, które zmagają się z bardzo ciężkimi schorzeniami, często słyszą od lekarzy, że nie ma już dla nich żadnego ratunku. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach tak naprawdę rozwiązań jest cała masa. Pacjenci z ciężkimi schorzeniami decydują się np. na skorzystanie z medycyny ludowej bądź medycyny niekonwencjonalnej. Osteopatia zaliczana jest właśnie do tej ostatniej kategorii, czyli do medycyny niekonwencjonalnej. W ramach osteopatii stawianie diagnoz oraz leczenie dysfunkcji narządów ruchu jest realizowane z wykorzystaniem rąk wykwalifikowanego terapeuty. Terapia z wykorzystaniem osteopatii bardzo mocno oddziałuje na system nerwowo-mięśniowy, dlatego wielu pacjentów decydujących się na osteopatię odzyskuje dawną, utraconą sprawność. Osteopatia ma ogromny wpływ na cały ludzki organizm oraz na psychikę, dlatego przynosi naprawdę oszałamiające rezultaty.

Czym konkretnie jest osteopatia? Jest to specjalna metoda diagnozowania, w której wykorzystywane są przede wszystkim metody manualne. Osteopata wykorzystuje swoje ręce, aby diagnozować oraz leczyć pacjentów. Ktoś powie: osteopatia to jakaś czarna magia. Nic bardziej mylnego! Osteopatia jest bowiem zaliczana do metod fizjoterapii, więc nikt nie powinien mieć jakichkolwiek obaw przed korzystaniem z tego rodzaju terapii.

Osteopatia to nie tylko metoda leczenia, ale również filozofia. Osoby wyznające zasady osteopatii uważają, że soma oraz psyche, czyli ciało i dusza, są jednością. Oznacza to, że organizm według nich posiada szereg zdolności do samodzielnego wyleczenia. Najważniejsze jest to, aby pacjent posiadał pozytywne nastawienie, wiarę w to, że wyzdrowieje. Siła wewnętrzna danego organizmu według osób podzielających te poglądy jest zdecydowanie najistotniejsza dla odzyskania pełnego zdrowia. Trzeba oczywiście mieć świadomość tego, że osteopatia w żadnym wypadku nie jest metodą terapii na wszystkie istniejące choroby. Przed skorzystaniem z usług osteopaty trzeba najpierw dokładnie zapoznać się z informacjami na temat tego, czy nasze schorzenie może być leczone w ten właśnie sposób.

Osteopata – kto to jest? Kto może nim zostać?

Osteopata jest specjalistą, który w sposób manualny (z wykorzystaniem swoich rąk) leczy różnorodne choroby. Osteopaci swoje usługi wykonują zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. Aby móc zostać osteopatą, trzeba być magistrem fizjoterapii bądź lekarzem medycyny, który ukończył szereg kilkuletnich specjalnych szkoleń dla przyszłych osteopatów. Osteopata powinien również posiadać dyplom podyplomowych studiów medycyny osteopatycznej dla lekarzy. Zanim skorzystamy z usług osteopaty, warto dokładnie sprawdzić, czy posiada on wszystkie niezbędne uprawnienia pozwalające mu na wykonywanie tego zawodu. Wówczas będziemy mieć stuprocentową pewność, że zastosowana terapia przyniesie oczekiwane przez nas rezultaty.

Jak dokładnie wygląda terapia osteopatyczna?

Osteopatia to dziedzina, która czerpie wiedzę z anatomii i fizjologii człowieka. Specjaliści wykonujący ten zawód muszą również bardzo dokładnie znać biomechanikę układu kostno-mięśniowego. Według filozofii osteopatii organizmy ludzkie posiadają wrodzone zdolności do samoregeneracji. Oznacza to, że organizm samodzielnie może stymulować procesy naprawcze. Według filozofów osteopatii tylko od wiary człowieka w wyzdrowienie zależy, czy uda mu się zwalczyć daną chorobę. Przed rozpoczęciem terapii każdy osteopata przeprowadza bardzo dokładną diagnozę, zaś następnie prowadzone są różnorodne techniki terapeutyczne.

Techniki terapeutyczne stosowane przez osteopatów dzieli się na funkcjonalne i strukturalne. Te pierwsze polegają na bardzo delikatnej pracy z tkankami skórnymi. Ten rodzaj terapii ma przyczynić się do likwidacji zaburzeń czynnościowych narządów trzewnych, przykurczy oraz zespołu uciskowego naczyń i nerwów. Z kolei techniki strukturalne to bezpośrednia praca na narządach wewnętrznych lub tkankach. Mają one zmniejszać napięcie, poprawiać ruchomość oraz uruchamiać drenaż limfatyczny oraz drenaż żylny.

Kiedy należy udać się do osteopaty?

Liczba problemów, z którymi można udać się do osteopaty, jest naprawdę ogromna. Do osteopaty powinny udać się osoby zmagające się z bardzo mocnymi bólami głowy, zawrotami głowy oraz z migrenami. Wskazaniem do wizyty u osteopaty jest także przewlekły zespół bólowy układu kostno-stawowego oraz kręgosłupa. Osteopatia jest również bardzo dobrą metodą leczenia przy funkcjonalnych schorzeniach układu oddechowego, krążenia i ginekologicznego.

By zizzar