sob.. cze 15th, 2024
Chirurgia kręgosłupa

Chirurgia kręgosłupa – starzejemy się z wiekiem, a wraz z postępem procesu starzenia zaczynamy cierpieć na coraz więcej różnych chorób. Wiele z tych chorób można bardzo skutecznie złagodzić, nawet do całkowitego wyeliminowania lub wyeliminowania z naszego życia, oczywiście, jeśli wiemy w określony sposób i co mamy robić. Gdy chcemy zająć się tą kwestią, warto skupić się na niektórych z najczęstszych problemów dotykających współczesnych ludzi.

Kiedy mówimy o procesie starzenia?

Paradoksalnie starzenie się faktycznie dotyka stosunkowo młodych ludzi. Z biologicznego punktu widzenia ludzie są bardzo młodzi, rozwijają się do około 25 roku życia. Po 25 roku życia procesy biomechaniczne odpowiedzialne za budowę i regenerację tkanki zaczynają zwalniać, a najczęściej proces starzenia zaczyna dominować w tej równowadze. Rzeczywiście, ta różnica w równowadze była początkowo niewielka, ale początkowo nie była tak naprawdę odczuwalna, ale z czasem stawała się coraz bardziej wyraźna. Około 35 roku życia po raz pierwszy można poczuć, że nie jesteśmy już w takim stanie fizycznym, jakim byliśmy 10 lat temu. Oczywiście współczesny styl życia mówi nam zbyt wiele o problemach życiowych, takich jak zbyt mało ćwiczeń czy zbyt duża ilość kalorii, jednak proces starzenia jest pierwszym, kiedy widzimy tutaj wyraźny czynnik.

Zobacz koniecznie:

Coraz więcej Polek i Polek młodnieje i choruje na cukrzycę. Jest to tym bardziej niepokojące, że cukrzyca była kiedyś chorobą osób starszych. Obecnie ludzie coraz częściej mają problemy z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym i stają się coraz młodsi. Na razie 30-latek z cukrzycą nikogo nie dziwi. Oczywiście w większości przypadków jest to związane z nieodpowiednią dietą i nawykami żywieniowymi, ale pierwsze problemy zaczynamy mieć po trzydziestce również dlatego, że nasze ciała jako pierwsze wykazują oznaki starzenia. Jak możemy poradzić sobie z wysokim poziomem cukru? Najprostszym sposobem na to jest ograniczenie cukru, czyli słodyczy i słodzonej żywności, których niestety na rynku mamy dziś bardzo dużo. Warto również zauważyć, że sam cukier występuje pod różnymi nazwami handlowymi, najczęściej jest to nazwa syropu glukozowo-fruktozowego, która często jest myląca.

Problemy z kręgosłupem

Ewolucja dała ludziom wyprostowaną postawę, dzięki czemu możemy osiągnąć wiele wspaniałych rzeczy. To prawda, że ​​antropolodzy i naukowcy z innych dziedzin nie mogą w 100% zgodzić się z takimi rzeczami, jak to, co spowodowało ewolucję naszych mózgów, ale nie ma wątpliwości, że gdybyśmy nie poruszali nogami, nasze kończyny górne nie byłyby w stanie się poruszać. Wykonuj tyle funkcji, co dzisiaj. Niestety za tę wyprostowaną postawę płacimy cenę, ponieważ schorzenia kręgosłupa są jedną z najczęstszych dolegliwości, z którymi ludzie muszą się dzisiaj zmagać. Im bardziej nasilone są te choroby, im więcej siedzimy, czyli przyjmujemy bardzo nienaturalne pozycje ciała, tym większą mamy nadwagę. To także coraz częstszy problem.

Operacja kręgosłupa

Chirurgia kręgosłupa
Chirurgia kręgosłupa

W wielu przypadkach problemy z plecami można szybko wyleczyć dzięki odpowiednim ćwiczeniom lub prostej rehabilitacji. Niejednokrotnie wystarczy zrzucić kilka kilogramów, aby zmniejszyć dyskomfort związany z kręgosłupem. Niestety czasami ta terapia jest za późno i teraz musimy poddać się operacji kręgosłupa. Chirurgia kręgosłupa często brzmi jak zwrot dla wielu osób, ale nie należy tego traktować w ten sposób. Chirurgia kręgosłupa nie należy do najbardziej inwazyjnych zabiegów. Gorszym rodzajem operacji jest np. chirurgia wisceralna. Operacja kręgosłupa może być konieczna z wielu powodów. Należą do nich urazy, np. powypadkowe, a także przewlekłe deformacje i zmiany patologiczne w tej części ciała. Operacji kręgosłupa, jeśli jest zalecona, nie należy odkładać na zbyt długo, bo jeśli nasz kręgosłup jest już w stanie, w którym operacja jest tylko zalecana, oznacza to, że faktycznie dzienne lub tygodniowe opóźnienie może mieć wiele sensu.

Problemy z układem krążenia

Problem układu krążenia to także jeden z największych problemów współczesnych ludzi. Dwa powody, które mogą na to wpływać, to po pierwsze, mniej ćwiczeń i bardziej kaloryczna dieta. Szczególnie dieta oparta na tłuszczach zwierzęcych lub roślinnych, ale sztucznie utwardzonych, więc mamy w nich dużo tzw. tłuszczów trans. Wszystko to oznacza, co najważniejsze, że w naszym układzie krążenia odkłada się dużo cholesterolu, który z czasem może powodować zatory tętnic. Wcześniej jednak zauważamy inne symptomy, takie jak obniżona wydolność, czy problemy z zamarzaniem w zimie rąk i stóp.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl