sob.. kwi 27th, 2024
Co mówią o nas tatuaże?

Co mówią o nas tatuaże? Ewolucja tatuaży trwa już od tysiącleci. Podejście do takiego zagadnienia podlegało zmianom na przestrzeni wielu lat. W niektórych okresach symbolizowały one władzę oraz wysoką pozycję społeczną, w innych charakteryzowały przestępczy światek.

Samo pojęcie tatuowania pochodzi z wyspy Tahiti, gdzie oznaczało po prostu znakowanie. Według wybranych archeologów początki tatuaży sięgają górnego paleolitu, czyli ok. 40-14 tysięcy lat przed naszą erą. Są to wyłącznie przypuszczenia, do których powstania doszło na podstawie odnalezionych w grobach narzędzi oraz barwników, które służyć mogą nie tylko celem ozdabiania ciała, ale również do tworzenia rysunków na skałach. 

Co mówią o nas tatuaże?
Co mówią o nas tatuaże?

Tatuaże https://www.cocarta.pl/jakie-sa-modne-tatuaze/ przywiózł do nas kapitan Cook w roku 1769. Niektórzy spośród marynarzy towarzyszących mu podczas podróżowania, dostrzegli ornamenty zdobiące ciała polinezyjskich kobiet, po czym zdecydowali się na stworzenie swoich własnych tatuaży. Po wyprawie Cooka, zaczęły się one stawać rozpoznawczym znakiem odważnych marynarzy. Później zasięg opisywanej mody poszerzył się na innego rodzaju społeczne grupy. Ludzie należący do różnych warstw, zaczynając od przestępców, kończąc na europejskiej szlachcie, zaczęli się skłaniać ku ornamentacji swojego ciała.

Czy tatuaże oznaczają pewność siebie?

Istnieje pewna, bardzo ważna, psychologiczna kwestia mająca związek z tatuowaniem. Badania pokazują, iż tatuaże mogą w nas zbudować poczucie kontroli nad własnym ciałem, poczucie władzy, a ponadto odzwierciedlają nas samych – czyli poczucie tego kim i jacy jesteśmy, co jest dla nas istotne i jak zechcemy być postrzegani przez inne osoby. Fakt, iż tatuaże pozostają nam na zawsze, kosztują sporo bólu i czasu, dodaje im także głębokiego znaczenia psychologicznego oraz wartości.

Tatuaże stają się coraz bardziej normalne

Podczas, kiedy tatuaże historycznie były powiązane z przestępcami, więźniami, członkami gangów oraz innymi znajdującymi się na marginesie społecznym grupami, tatuowanie stanowi dzisiaj część naszej kultury. Chociaż niektórzy z nas decydują się na tatuaże, wyrażając przez to potrzebę unikalności oraz własny bunt, to posiadanie tatuaży bardzo szybko staje się znakiem zgodności z tym co czujemy i kim jesteśmy.

Tatuaż niekoniecznie stanowi odzwierciedlenie psychopatologii czy dewiacji

Niegdyś tatuaże symbolizowały przestępczość, dewiację, pewną perwersję, jak również psychiczne schorzenia. I chociaż są na to dowody, iż nastolatkowie mający tatuaże są bardziej skłonni do podjęcia ryzykownego zachowania, takiego jak stosowanie narkotyków, czy też mają kłopoty w szkole, to jest to  z dużym prawdopodobieństwem uboczny rezultat faktu, iż tatuaże są nielegalne dla osób nieletnich. Inaczej mówiąc, posiadanie tatuaży przez nastolatków, związane jest z zachowaniami ryzykownymi, gdyż stanowi oznakę, iż chcieli zrobić coś, co jest zupełnie niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Fizyczna wytrzymałość

Niektóre osoby decydują się na wykonanie tatuażu, bowiem chcą sprawdzić swoją wytrzymałość na ból oraz możliwość przezwyciężenia ograniczeń osobistych. Tatuują sobie wówczas niezwykle wrażliwe miejsca albo w całości starają się pokrywać tuszem. Dzięki temu, mogą także pokazać innym własną wytrzymałość oraz siłę. Warto jednakże mieć na uwadze, iż z punktu widzenia psychologii, pokrywanie ciała tatuażami z takiej przyczyny może także stanowić przejaw zachowania autoagresywnego (czyli krzywdzenia samego siebie z premedytacją), przykładowo u osób po traumatycznych przeżyciach, czy też z zaburzeniami osobowości.

Osobiste historie

Tatuaże w https://www.luckyseven.pl/ mogą stanowić dla człowieka osobiste oczyszczenie, jasne wyrażanie własnych wartości oraz istotnych, czasami bardzo trudnych doświadczeń. W takim kontekście, wykonywanie tatuaży może mieć także charakter uzdrowienia, czy też odzyskania własnego ciała po trudnych doświadczeniach, nie tylko tych cielesnych, ale również psychicznych.

Indywidualizm

Będzie to motywacja opierająca się na kreowaniu oraz tworzeniu swojej tożsamości, obrazu samych siebie. Kontrolowanie własnego wyglądu i możliwość świadomego na niego wpływania, jest mocno powiązane z tworzeniem poczucia własnej wartości, swojego Ja. W tejże kategorii, najważniejszą przyczynę robienia tatuaży, stanowi stworzenie wybranego obrazu oraz wizerunku własnej osoby.

Ekstrawertyzm

Osoby będące zwolennikami tatuaży, są z pewnością bardzo aktywne społecznie. Uważają się one za pełne energii i bardzo rozmowne. Kochają zabawę, są towarzyskie, doceniają przyjaźń oraz dłuższą rozmowę. Tatuaże stanowią wyraz wszystkich tych wymienionych cech charakteru.

Poszukiwanie doświadczeń

Ludzie, którzy starają się poznawać świat poprzez zmysły oraz umysł, prowadzą niezbyt pokorny styl bycia. Mogą być skłonni do podejmowania ryzyka i otwarci na zupełnie nowe doznania. Szukają dreszczyku emocji i przygód. Najtrudniejsze stany dla osób mających tatuaże, to zniechęcenie oraz nuda. Ich cechę charakterystyczną, stanowi również łatwość, z jaką dokonują oni zmian we własnym życiu, nawet jeśli wydają się one być ryzykowne.