niedz.. lip 14th, 2024
Ile bierze przewodnik turystyczny?

Ile bierze przewodnik turystyczny? Kto z nas nie lubi podróżować? Z pewnością takich osobowości jest niewiele. Gdy decydujemy się na zwiedzanie nieznanych nam miejscowości, warto zastanowić się nad przewodnikiem turystycznym, który oprowadzi nas po najciekawszych szlakach, jednocześnie opowie ciekawostki na temat poszczególnych lokalizacji.

Czym charakteryzuje się zawód przewodnika turystycznego? W jaki sposób zostać przewodnikiem turystycznym? Jak założyć własną firmę dla przewodnika turystycznego? Ile zapłacimy za usługi przewodnictwa turystycznego? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym charakteryzuje się zawód przewodnika turystycznego?

Ile bierze przewodnik turystyczny?
Ile bierze przewodnik turystyczny?

Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie popularnego zawodu przewodnika turystycznego, wówczas moglibyśmy stwierdzić, że jest to pewna osoba, która zajmuje się oprowadzaniem wycieczek bądź indywidualnych turystów po danym mieście, regionie, trasie. Najczęściej są to persony, które mogą pochwalić się odpowiednimi uprawnieniami, które zostały zdobyte za pośrednictwem specjalistycznych kursów i szkoleń. Przewodnicy mogą mieć różne specjalności. Najczęściej spotykamy przewodników miejskich, którzy zajmują się głównie oprowadzaniem turystów po danym mieście. Nieco inaczej działają przewodnicy terenowi, bowiem oprowadzają turystów po konkretnym regionie. Przewodnicy górscy umożliwiają nam zwiedzenie szlaków turystycznych, natomiast przewodnicy muzealni zajmują się przede wszystkim prezentowaniem zbiorów różnych ośrodków, muzeów czy galerii. Niezależnie od specjalizacji, w każdym przypadku zawód ten wiąże się z szeroką i szczegółową wiedzą na temat danego obszaru. Powinien znać najważniejsze informacje na temat miasta i poszczególnych budynków, które są obiektami zainteresowania. Nie obędzie się bez znajomości legend, anegdotek i ciekawostek. Powinien orientować się w sprawach politycznych, kulturowych, gospodarczych i geograficznych, co umożliwia przedstawienie miejsca w szerokim kontekście.

Poznaj przewodnika po Szczecinie: zwiedzanie Szczecin

W jaki sposób zostać przewodnikiem turystycznym?

Zastanawiasz się, jak zostać przewodnikiem w Szczecinie bądź w innym mieście? Spieszymy z odpowiedzią! Nie wystarczy bowiem być pełnoletnim. Jeśli chcemy profesjonalnie zająć się naszą pracą, powinniśmy posiadać przynajmniej średnie wykształcenie, jednakże z pewnością wskazane jest wyższe. Ważne jest to, w jakim kierunku kandydat się wykształcił. Największym powodzeniem cieszą się absolwenci studiów o kierunkach związanych z turystyką, geografią, historią i pokrewnymi. Dodatkowo godny uwagi jest specjalistyczny kurs przewodnicki, który przygotuje nas zarówno do pracy w biurze podróży, jak i jako pilot wycieczek. Pamiętajmy o tym, że dobry przewodnik Szczecin musi charakteryzować się odpowiednią kondycją fizyczną. Niejednokrotnie bowiem dochodzi do sytuacji, w których dana osoba musi dziennie pokonywać dość dalekie trasy- warto mieć to na uwadze. 

Jak założyć własną firmę dla przewodnika turystycznego?

Nie da się ukryć, że przewodnik po Szczecinie to zawód dla ludzi z ogromną pasją. Kiedy już uda nam się zdobyć niezbędne uprawnienia, możemy sami zdecydować czy chcemy pracować w biurze turystycznym lub pracować na niekorzystną umowę na zlecenie/o dzieło. Możliwe jest jednak założenie własnej działalności gospodarczej, wówczas to my sami jesteśmy swoimi szefami. Nie musimy trzymać się wytycznych, które zostały określone przez szefa. Forma ta jest coraz popularniejsza, bowiem nie wyklucza współpracy z innymi organizacjami czy też firmami. Jeśli zdecydowalibyśmy się na założenie firmy, nie musimy liczyć się ogromnymi nakładami finansowymi. Jednak niezbędna jest samodyscyplina- to właśnie ona umożliwi utrzymanie działalności gospodarczej poza sezonem. W sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani otworzeniem działalności gospodarczej, potrzebujemy przede wszystkim umiejętności, a także uprawnień. Nie obędzie się również bez profesjonalnego sprzętu. Aby zmaksymalizować zyski możemy proponować nietypowe usługi. Ciekawym rozwiązaniem jest chociażby zwiedzanie miasta nocą przy pięknym świetle. 

Ile zapłacimy za usługi przewodnictwa turystycznego?

Zastanawiasz się nad skorzystanie z usług przewodnictwa turystycznego, jednakże nie wiesz, z jakimi kosztami musisz się liczyć? Spieszymy z odpowiedzią! Co prawda dość trudno jest wskazać jednoznaczną kwotę, jednak spróbujemy ją nieco przybliżyć. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że może się ona różnić w zależności od lokalizacji, długości, języka przewodnictwa, a także od danego biura turystycznego. Jednak jeśli zdecydujemy się na przewodnika w języku polskim, wówczas za 5 godzin zapłacimy od 250 zł do 350 zł. Nieco więcej wyniosą nas wycieczki tematyczne. Każda kolejna godzina wiąże się z dodatkową opłatą w wysokości około 50 zł. Mniej korzystnie wygląda to dla klienta, który chciałby dołączyć do grupy w językach obcy. Wówczas za przewodnictwo w języku angielskim, niemieckim czy rosyjskim zapłacimy około 450 zł za 3 godziny rozrywki.