sob.. kwi 20th, 2024
Jak prawidłowo wykonać ozonowanie

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne w dzisiejszych czasach jest dbanie o prawidłową higienę i czystość. O ile jednak powierzchnie możemy doczyścić samodzielnie, o tyle z powietrzem nie jest już tak łatwo. Dlatego możemy wykorzystać do tego ozonowanie. Jak wykonać prawidłowo ozonowanie? Czy można to zrobić samodzielnie? Odpowiadamy.

Jak się przygotować do ozonowania?

Generalnie nie ma żadnych szczegółowych procedur dotyczących przygotowania do ozonowania. Niemniej jednak pewnych reguł powinniśmy przestrzegać. Jakich? Zacznijmy od dezynfekcji biur. Powinniśmy ją wykonać po godzinach pracy bądź w weekend, kiedy nikogo nie ma w biurze. Wszelkie dokumenty powinny zostać schowane do szafek. Mogą zostać także zabezpieczone w inny sposób – chodzi o to, aby ważne papiery nie uległy zniszczeniu. Z biurek pracownicy muszą usunąć osobiste rzeczy. Co prawda nie powinny się one zniszczyć w czasie ozonowania, jednak lepiej dmuchać na zimne. Chodzi również o to, aby pracownicy firm ozonujących nie zostali posądzeni o rzekome kradzieże. W przypadku ozonowania mieszkań powinniśmy wykonać te same czynności. Ozonowanie zaplanujmy na dzień, który możemy niemal w całości spędzić poza domem. Chodzi bowiem o to, że musimy wziąć pod uwagę nie tylko czas potrzebny na ozonowanie, ale również wietrzenie pomieszczeń. Przy większych mieszkaniach możemy mówić o dłuższym czasie, jaki będzie potrzebny firmie ozonującej. Kolejno w przypadku ozonowania pomieszczeń każdego typu, powinniśmy je wywietrzyć. Nie chodzi o to, aby okna było otwarte cały dzień. Wystarczy 5-10 minut wietrzenia. Powinniśmy również usunąć źródło nieprzyjemnych zapachów. Ozonowanie nie pomoże, jeżeli nie pozbędziemy się powodu, dla którego w pomieszczeniu unosi się niemiła woń. Z pomieszczenia musimy usunąć rośliny, zwierzęta również nie mogą przebywać wewnątrz. Dotyczy to zarówno momentu samego ozonowania, jak i wietrzenia pomieszczeń. Jeżeli etap przygotowań mamy za sobą, możemy zabrać się za ozonowanie właściwe.

Jak przeprowadzić ozonowanie?

Generator ozonu musimy ustawić na wysokości około 1 metra, ewentualnie wyżej. Nie może stać on niżej, ponieważ ozon jest cięższy od powietrza, zatem będzie on opadał. Proces ozonowania możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich nazywa się ozonowaniem czynnym. Wtedy to z generatora wydobywa się ozon, który zostaje rozprowadzony po pomieszczeniu. W kolejnym etapie mówimy o ozonowaniu biernym. Generator ozonu już wtedy nie pracuje – zostaje on wyłączony. Natomiast sam ozon aktywnie działa, zabijając bakterie, wirusy i inne chorobotwórcze patogeny. Ile trwają poszczególne etapy? Generalnie wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. 20 metrów kwadratowych jesteśmy w stanie wyczyścić w ciągu 30 minut ozonowania czynnego i około 60 minut ozonowania biernego. Czasami ozonowanie bierne możemy skrócić do 30 minut – wszystko zależy od tego, czy pomieszczenie chcemy jedynie odświeżyć, czy porządnie wyczyścić. W przypadku odświeżania cały proces może trwać około pół godziny – mówimy o małych pomieszczeniach. Jeżeli jednak chcemy wnętrza doczyścić czy usunąć brzydki zapach, to ozonowanie potrwa dłużej. Niektórzy ozonują pomieszczenie wietrząc je w trakcie. Może wyglądać to następująco: ozonowanie czynne – wietrzenie – ozonowanie bierne. Pamiętajmy jednak, że w trakcie wietrzenia pozbywamy się pewnej ilości ozonu z pomieszczenia. Nigdy jednak nie pozbędziemy się całego. Aby to uczynić, musimy odczekać około 2-3 godzin, aż ozon rozpadnie się do postaci czystego tlenu. Rozmiary ozonatora musimy dobrać do wielkości pomieszczenia. Do ozonowania wielkiego magazynu przyda nam się inny ozonator, niż do czyszczenia małego mieszkania.

Samemu czy z firmą?

Ozonowanie możemy przeprowadzić na dwa sposoby – samodzielnie bądź z pomocą firmy ozonującej. Aby zrobić to samodzielnie, musimy posiadać generator ozonu. Dodatkowo przyda nam się specjalna maseczka z filtrami węglowymi oraz strój. Nie możemy bowiem wejść do pomieszczenia, w którym pozostają resztki ozonu, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Ozon w takiej postaci jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, a nawet życia. Jeśli jednak chcemy skorzystać z pomocy, na rynku działa obecnie wiele firm ozonujących. Wtedy wystarczy jedynie opuścić pomieszczenie na określony czas, a wcześniej odpowiednio je przygotować. Prawidłowe wykonanie ozonowania jest niezmiernie ważne dla zachowania czystości i efektów prac. Dlatego jeśli nie mamy doświadczenia, to może lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Samo ozonowanie nie jest zbyt drogie, natomiast niewłaściwie wykonane nie przynosi oczekiwanych efektów. Co więcej, jest po prostu niebezpieczne. Jeśli zaś chodzi o skuteczność samego ozonowania, to powinniśmy je przeprowadzać przynajmniej raz w miesiącu. Eksperci mówią nawet o tym, aby ozonować pomieszczenia raz w tygodniu. Dzięki temu pozbędziemy się chorobotwórczych patogenów. Zachowamy czystość i sterylność w pomieszczeniach, co jest szczególnie istotne w dzisiejszych czasach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa podczas samego ozonowania.

By zizzar