czw.. maj 23rd, 2024
Pościel dla dzieci - jaka najlepsza

Wybór odpowiedniej pościeli jest ważniejszy, niż wielu osobom może się wydawać. Zadaniem kołdry nie jest tylko umożliwienie nam snu, ale również zadbanie o jego odpowiednią jakość. Właśnie higiena snu jest elementem, który często jest pomijany, a to prowadzi do powstania istotnych problemów. Oczywiście proces wymaga całego szeregu czynników. Pościel stanowi tylko jedno z ogniw tego łańcucha, do którego należy choćby właściwy materac (pod względem jakości i rozmiaru), odpowiednie pomieszczenie, a przede wszystkim długość snu oraz dobranie odpowiednich godzin. To wszystko jest jeszcze ważniejsze w przypadku dzieci. O ile dorośli poprzez nabycie doświadczenia są w stanie określić wiele czynników, które wpływają na efektywny sen, o tyle z dziećmi bywa inaczej. Najczęściej nie dbają one o to, żeby się wyspać, a sen jest traktowany jako obowiązek (oczywiście zależy to od wieku). W ramach tego artykułu opiszemy pościel dla dziecka, która umożliwi mu optymalizowanie jakości snu.

Kwestie, które powinny być rozpatrzone podczas wyboru pościeli dla dziecka (i nie tylko)

pościel-do-łóżeczka-minkyKluczem do reprezentacji tego artykułu jest tytułowa kwestia “I nie tylko”. Niektóre elementy są bowiem niezmienne niezależnie od wieku. Należą do nich choćby grubość pościeli, materiał jej wykonania, odpowiednia cyrkulacja powietrza czy kwestie związane z alergiami. Możemy spotkać się zarówno z kołdrami całorocznymi, jak i dedykowanymi do poszczególnych pór roku (a raczej z rozróżnieniem na lato i zimę). Pierwszy przypadek dotyczy głównie naturalnego wypełnienia, które powinno przepuszczać temperaturę wedle potrzeb. Wydaje się, że ciekawszym wyborem jest jednak wymiana pościeli. Pozwoli to lepiej dostosować się do potrzeb dziecka. Kolejnym aspektem jest kwestia jakości materiału. Powinniśmy wybrać naturalny czy sztuczny? W większości wypadków korzystniejszy okazuje się naturalny. Nie jest to absolutną prawdą, która zawsze się sprawdza, ale zazwyczaj takie materiały lepiej cyrkulują powietrze (chociaż np. minky to bardzo wartościowy sztuczny materiał). W rezultacie dzieci będą mniej się pocić, a ich sen będzie efektywniejszy i przyjemniejszy. Tkaniny bawełniane lepiej zapobiegają przegrzewaniu się ciała. Najczęściej są one również trwalsze niż syntetyki. Te drugie również odznaczają się pewnymi zaletami. Podstawowym są dwie kwestie tzn. niższa cena oraz to, że nie uczulają. W dodatku najczęściej są sprężyste, co sprawia, że się nie odkształcają tak bardzo jak ich odpowiedniki.

Parametry, na których należy najmocniej się skupić, wybierając kołdrę dla dzieci

Wiele czynników zależy od wieku dziecka, więc bez tego rozróżnienia trudno jest opisywać niektóre parametry. Na początek sprawa oczywista. Kołdra dla dziecka powinna być mniejsza niż w przypadku osoby dorosłej. Tak naprawdę jest to zdeterminowane wzrostem dziecka. Podstawowy podział rozróżnia się w kwestii 3 grupy. Dzieci do 5. roku życia mogą korzystać z kołdry o wymiarach 60×120 cm czy 100×135 cm. Taki wybór będzie najbardziej komfortowy i dopasowany do potrzeb dziecka. Kolejny przedział wiekowy to zakres od 5 do 10 lat. W tej sytuacji najczęściej najlepszym wyborem okazuje się rozmiar 140×200 cm. Powyżej 10 roku życia często wybiera się już standardowe wymiary, które dla osoby dorosłej również będą komfortowe. Dotyczy to rozmiaru 160×200 cm. Również poduszka powinna być dostosowana do wzrostu. W przypadku dziecka koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kwestię cyrkulacji powietrza. Dzieci mniej upominają się o takie aspekty, a to bezpośrednio wpływa na efektywność snu. Warto zwrócić uwagę czy dziecko nie posiada alergii na niektóre materiały. Jeśli ich nie ma, zalecany będzie wybór pościeli z naturalnego materiału o skutecznej przepuszczalności powietrza. W przypadku występowania pewnych alergii być może od razu lepiej zastosować materiały syntetyczne, których nie dotyczy problem alergii. Wypełnienie powinno zapewniać komfort termiczny. Warto rozpatrzyć czy najskuteczniejsza okaże się kołdra puchowa, wełniana czy z pieprzem oraz jaka powinna być jej grubość. W niektórych przypadkach dodatkowy kocyk dla dziecka może rozwiązać problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. Warto jeszcze zaznaczyć, że wśród materiałów syntetycznych coraz większą popularnością cieszy się tkanina minky, która posiada wiele pozytywnych właściwości, które kojarzą się głównie z materiałami naturalnymi.

Zobacz koniecznie:

Podsumowanie

Na niektóre aspekty wyboru pościeli należy zwrócić uwagę niezależnie od wieku. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne jest zadbanie o higienę snu. Można ją uzyskać przez dobranie pościeli, uwzględniając m.in. jej grubość, materiał, cyrkulację powietrza, kwestie alergiczne, rozmiar czy wygląd (również niezwykle istotny dla dzieci). W przypadku młodszych ludzi niektóre aspekty wymagają szczególnej uwagi. Dobór pościeli dla dzieci jest jeszcze trudniejszy w kwestii optymalizowania temperatury czy doboru materiału. Pamiętajmy, że pościel to nie wszystko, co wpływa na to, że dziecko będzie budzić się wyspane. Konieczne jest również przeanalizowanie większej liczby czynników, do których należy choćby dobór optymalnego materaca, wietrzenie pomieszczenia oraz przede wszystkim odpowiednie godziny snu.