sob.. kwi 20th, 2024
Ile bierze ortopeda za wizytę 

Prywatna wizyta u lekarza może okazać się sporym wydatkiem. Kto wszak nie słyszał o znanych chirurgach plastycznych, których stawki wynoszą 500 zł za pół godziny? To są jednak skrajności, zejdźmy na ziemię. Ile przeciętny Kowalski będzie musiał zapłacić za wizytę poza NFZ? Jak się kształtują stawki za badania dodatkowe w gabinecie ortopedycznym? Skąd takie różnice cen? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. 

Ile zapłacimy za konsultację ortopedyczną?

Ile bierze ortopeda za wizytę Wyciągając średnią z wielu stawek, umawiając się na pierwszą wizytę do ortopedy, musimy naszykować od 100 do 150 zł. W dużych miastach (Warszawa, Kraków, Łódź itp.) ceny kształtują się bliżej górnej granicy podanego zakresu. W mniejszych ośrodkach i na wsiach jest nieco taniej. Rzadko jednak znajdziemy konsultację za mniej niż 100 zł. Lekarze ortopedzi https://ortho-expert.pl/ dziecięcy i ci z podwójną specjalizacją np. ortopeda-chirurg, ortopeda-laryngolog mają wyższe stawki, dochodzące do 200 zł. Wizyty domowe są jeszcze droższe i nie każdy lekarz zgadza się na taki rodzaj kontaktu z pacjentem. Jeżeli jednak problem dotyczy osoby niepełnosprawnej, która z oczywistych powodów np. porażenia czterokończynowego, nie jest w stanie przyjść do gabinetu, warto szczerze przedstawić sytuację. Lekarze są normalnymi ludźmi. Wielu z nich w drodze wyjątku przyjedzie do domu pacjenta.

A co, gdy danej osoby nie stać na wizytę? W prawie każdym mieście znajduje się poradnia wielospecjalistyczna, zaś przy uczelniach medycznych także kliniki ortopedii. Uzyskamy tam pomoc zupełnie za darmo, a badania wykonywane na NFZ będą bezpłatne. Niemniej taka wizyta może wiązać się z długim czasem oczekiwania. Należy uzbroić się w cierpliwość.

Jaki jest koszt badań w prywatnym gabinecie?

Najczęściej wykonywanym badaniem dodatkowym w prywatnym gabinecie ortopedycznym Ortho Expert jest USG. Ciężko dziś znaleźć ortopedę prywatnie, który nie miałby możliwości zrobienia pacjentowi ultrasonografii. Koszt badania pojedynczego stawu kształtuje się od 50 zł w górę. Nie znaczy to, że za USG obu kolan i bioder zapłacimy dodatkowo 200 zł. Nie, w takich przypadkach USG wchodzi najczęściej w koszt całej wizyty np. konsultacja z wszystkimi koniecznymi USG = 120 zł + 100 zł, czyli łączny koszt wyniesie 220 zł.

Pozostałe badania np. artroskopia, z racji jej inwazyjności, rzadko są wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Zazwyczaj wiążą się one z krótką hospitalizacją, za którą zapłacimy według stawek podanych przez daną firmę. I tak artroskopia łąkotki to koszt około 6000 zł, nadgarstka 2000 zł, natomiast barku 9000 zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt badań, które są wykonywane prywatne: morfologia krwi- około 20 zł; badanie bakteriologiczne- od 40 zł (w zależności od liczby oznaczanych gatunków bakterii), konsultacja diabetologiczna- 100 zł itp. Natomiast ceny alloplastyki, która jest jedną z najdroższych operacji wykonywanych prywatnie, zaczynają się od kilkunastu tysięcy złotych.

A może nasz abonament medyczny obejmuje wizyty u ortopedy?

Jak wykazaliśmy powyżej, wizyta u ortopedy może mocno odbić się na domowym budżecie. Jeżeli jednak mamy prywatny abonament medyczny, warto sprawdzić, czy nie obejmuje on konsultacji lekarzy specjalistów. W zależności od typu wykupionej usługi otrzymamy albo kilka darmowych wizyt, albo zniżkę na wszystkie usługi. Skupiając się na najpopularniejszych abonamentach, najczęściej są to dwie darmowe wizyty u danego lekarza i od 20-40% zniżki (liczone od ceny rynkowej) w przypadku badań i zabiegów. Niektóre firmy mają w ofercie konsultacje za niewielką opłatą przeznaczone dla pacjentów z daną jednostką chorobową. Jest to świetnym rozwiązaniem np. dla diabetyków, którzy wymagają regularnych wizyt u specjalistów. “Pakiet diabetyka”, który kosztuje 300 zł miesięcznie, obejmuje po jednej konsultacji u diabetologa, okulisty i chirurga naczyniowego oraz konieczną diagnostykę podologiczną. Pakiet ten pozwala na regularną kontrolę szkód, które cukrzyca poczyniła w organizmie, oraz prewencję zespołu stopy cukrzycowej, będącego najczęstszą przyczyną amputacji w Polsce! Żadna jednak opieka nie zastąpi regularnego pomiaru poziomu glikemii oraz pielęgnacji stóp, będącej warunkiem powstrzymania tej choroby,

Podsumowując, prywatna wizyta u ortopedy kosztuje średnio 120 zł. Ceny USG narządu ruchu kształtują się od 50 zł za jeden staw. Najlepiej będzie połączyć je z konsultacją, wtedy zapłacimy około 200 zł za całą diagnostykę. Inne badania, zwłaszcza badania inwazyjne, są droższe. Artroskopia prywatnie będzie nas kosztowała od 2000 zł (w przypadku małych stawów) do 11 000 zł (stawy biodrowe lub artroskopia połączona z rekonstrukcją).  Alloplastyka https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/ to koszt kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Abonament medyczny może pomóc zredukować te koszty. W cenie najpopularniejszych pakietów wynoszącej 150-300 zł, otrzymamy kilka wizyt u specjalistów oraz zniżki na badania i zabiegi. Osoby, dla których ceny są zbyt wysokie nawet po rabatach, mogą skorzystać z porad na NFZ. W poradni lub klinice ortopedii otrzymamy pomoc bezpłatnie i niezależnie od rodzaju choroby układu ruchu, niemniej wiąże się to z długim czasem oczekiwania. W dużych miastach kolejka wynosi od 4 do 8 miesięcy. Jednak niezależnie od formy finansowania (prywatnie/na NFZ) warto skorzystać z konsultacji ortopedycznych. Zaniedbany i nieleczony uraz będzie wymagał poniesienia znacznie większych kosztów w przyszłości. Nie tylko tych finansowych, lecz także powikłań zdrowotnych z niepełnosprawnością włącznie.