niedz.. kwi 28th, 2024
Jaka kostka brukowa do jasnej elewacji

Podczas projektowania nawierzchni trzeba zwracać uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na estetykę rozwiązań. Aranżacja powierzchni zewnętrznej ma tak samo duże znaczenie, jak urządzanie wnętrza budynku. Jeśli kostka brukowa jest dopasowana do elewacji budynku pod kątem barw, wówczas cała przestrzeń stanie się harmonijna, przyjemna w odbiorze. Warto spojrzeć na okolicę domu jak na całość, której poszczególne części powinny do siebie pasować. Przemyślana i dobrze zastosowana inwestycja pomoże uniknąć rozczarowań i wysokich kosztów ułożenia kostki brukowej.

Jaka kostka brukowa do jasnej elewacjiKolor kostki brukowej a kolor elewacji – co warto wiedzieć?

 Jeśli skorzystamy przy wyborze kostki z tej samej palety barw, która jest na budynku, uzyskamy klasyczne połączenie kolorystyczne, nawet jeśli będzie się ono różniło o kilka tonów, kolory będą do siebie pasowały. Jeśli elewacja jest w zdecydowanie jasnych barwach, wówczas dobrym wyborem jest ciemniejszy, nawet antracytowy kolor kostki brukowej. Harmonijnym połączeniem jest też zestawienie czerwonej kostki brukowej z czerwonym kolorem dachówek, wówczas kolor zewnętrznych ścian budynku powinien być w jasnych, pastelowych beżach, chodzi o to, że czerwony jest bardzo energetycznym, zdecydowanym kolorem i powinniśmy łączyć go z jakąś neutralną barwą. Kostka brukowa może również kolorem podkreślać otaczającą zieleń. Najbardziej powszechnie w brukarstwie są jednak zestawy monochromatyczne, które wprowadzają wyjątkową harmonię w przestrzeni. Mogą to być jasne odcienie szarości, popiele, grafity i kolor gołębi. Do takich pastelowych połączeń warto dodać jakieś elementy w odcieniach żółci lub zieleni, aby wprowadzić mocniejszy akcent do aranżacji otoczenia.

Przy wyborze określonej palety barw kostki brukowej należy pamiętać, że są kolory, które zdecydowanie ze sobą nie współgrają, takim negatywnym przykładem może być połączenie czerwonego z szarym, lub zieleni z pomarańczowym. Użycie jednego koloru kostki brukowej, szczególnie na dużym obszarze daje mało ciekawy efekt, projektanci nie zalecają również użycia zbyt wielu odcieni kostek. Optymalnym wyborem będzie zastosowanie maksymalnie do trzech odcieni kostek brukowych. Dobrze jest stosować zasadę, że kolorystyka powinna podkreślać detale zaaranżowanej przestrzeni, zamiast dominować nad wszystkim. Warto postawić na trochę wyższy koszt ułożenia kostki brukowej, ale polecić to zadanie takim fachowcom, którzy doradzą jaką kolorystykę zastosować wokół domu. Producenci kostki brukowej proponują niekiedy nieodpłatną pomoc specjalisty. Projekt nawierzchni z reguły ustala także sposób, w jaki mają się łączyć kostki brukowe, jeśli chodzi o ich fakturę i kształt.

Kostka brukowa a stylizacja budynku

Elewacja budynku powinna współgrać nie tylko z kolorystyką, ale również z formą i kształtem kostki brukowej. Do klasycznego stylu budynku lepiej też pasują mniejsze w rozmiarze kostki brukowe. Duże rozmiary, które ostatnio stosowane są w brukarstwie, lepiej odnajdą się w towarzystwie nowoczesnego stylu budynku. Koszt ułożenia kostki brukowej jest atrakcyjniejszy, ponieważ wymaga trochę mniejszego nakładu pracy. Bruki nie powinny również być konkurencją dla roślinności ogrodowej, a jedynie podkreślać jej charakter. W ogrodzie płytki nie powinny być zbyt wzorzyste, ponieważ krzewy, rabaty kwiatowe oraz zadbany trawnik i tak są bardziej efektowne w odbiorze. Na wąskich ścieżkach ogrodowych lepiej prezentują się małe kostki brukowe, chociaż odpowiednie zaznaczenie przestrzeni dużymi płytkami nadaje jej wyjątkowego charakteru. Opaska wokół domu powinna mieć taką szerokość, aby można było swobodnie z niej korzystać, nie niszcząc zieleni, często układana jest zbyt wąsko, co ma wpływ nie tylko na praktyczny aspekt, ale także na odbiór wizualny budynku. Częstym błędem jest też stosowanie małej kostki na dużych powierzchniach, na przykład tarasie.

Jak dobierać kostkę brukową na szlakach komunikacyjnych?

Oprócz zadbania o frontową część posesji, musimy pamiętać, że wokół domu jest wiele miejsc, po których regularnie się poruszamy. Brak wygodnych połączeń zaburza harmonię wokół domu i sprzyja niszczeniu zieleni. Ścieżki powinny być odpowiednio zaplanowane, nie można pomijać drogi do kompostownika, czy budki na drewno. Brukarstwo to zawód odpowiedzialny, dobry fachowiec wie, że nie można oszczędzać na szerokości deptaków w ogrodzie. Zbyt wąskie dróżki nie spełniają swojej funkcji, często dodanie zaledwie dwóch kostek brukowych po bokach sprawia, że aranżacja jest funkcjonalna. Na tarasy pod zadaszeniem także bardzo dobrze nadaje się kostka brukowa, jeśli elewacja budynku jest w jasnej tonacji, w podobnych pastelowych barwach układamy elementy bruku. Dobrze ułożone kostki powinny przylegać do siebie i tworzyć jednorodną powierzchnię, aby można było bez problemu manewrować meblami czy grillem.

Z kolei na podjazdach, niezależnie od koloru elewacji, lepiej będzie, jeśli zastosujemy kostkę w ciemniejszym kolorze, ponieważ jest to miejsce bardzo podatne na zabrudzenia wyciekających płynów z samochodu. Plamy z oleju samochodowego są praktycznie niemożliwe do usunięcia.

By zizzar