czw.. maj 23rd, 2024

Na przestrzeni lat moda w kwestii aranżacji pomieszczeń znacząco się zmieniła pod każdym niemal względem. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia domów, biur lub konkretnych budynków użyteczności publicznej, by zobaczyć znaczącą różnicę między urządzoną przestrzenią 50, 30, 10 lat temu, a dziś. I choć w wielu kwestiach ta moda się zmienia i przeobraża, choć wiele aspektów na nowo powraca, to jednak dziś stawia się na zupełnie inne rozwiązania. Jednymi z rzeczy, która w odstępie czasu wciąż się zmieniają są tapety ścienne. Jeszcze kilkanaście lat temu były one w każdym niemal pomieszczeniu. Później, zaczęto używać farb na ściany, dziś coraz częściej powraca się do tapetowych wzorów.

Szeroka oferta tapet ściennych

Oferta dostępnych na rynku produktów jest naprawdę bardzo szeroka. Każdy może postawić na wszystko, co tylko mu się podoba, bowiem producenci chcąc być ponad konkurencją, wciąż prześcigają się między sobą w coraz to ciekawszych i bardziej oryginalnych motywach i wzorach, jakie na takich tapetach się wykorzystuje. Oferowane produkty są w stanie spełnić potrzeby i oczekiwania, nawet najbardziej wymagającej grupy odbiorców. Oferowane tapety ścienne mają zastosowanie wszędzie, bowiem są one tak przemyślane i zaprojektowane, by w każdym miejscu okazały się być strzałem w dziesiątkę. Bez względu na to, czy decydujemy się urządzić dane miejsce w stylu ponadczasowym, rustykalnym, loftowym, czy typowo nowoczesnym, w każdym miejscu możemy tapetę ścienną w bardzo ciekawy sposób wykorzystać i nadać praktycznie każdej przestrzeni niepowtarzalnego wyglądu. Wystarczy przejrzeć oferty różnych firm, by spojrzeć, co mają nam one do zaoferowania i z bogatej oferty zdecydować się na to, co właśnie dla nas okaże się być najlepsze i najbardziej trafione. Jedno jest pewne – czego klient potrzebuje, z pewnością uda mu się otrzymać.

Zastosowanie tapet ściennych dawniej i dziś

To, co znacząco różni się w kwestii wykorzystywania tapet, to ich zastosowanie. Jeśli mielibyśmy porównać czasy współczesne do tych sprzed 20, 30 lat, to z pewnością tapety ścienne wykorzystywane są w nieco inny sposób. Wcześniej tapetowano całe pomieszczenia od podłogi do sufitu. Im więcej wzorów, im więcej groteski, im więcej motywów i kolorów, tym lepiej. Taka była moda i do tego właśnie każdy starał się dążyć. Wraz z upływającym jednak czasem wiele się w tej kwestii zmieniło. Przede wszystkim obecnie stawia się bardziej na minimalizm przełamany nutą oryginalności w postaci właśnie tapet ściennych. Dziś już nie tapetuje się całych powierzchni danego pomieszczenia, ale stosuje się na przykład tapety na jednej ścianie, by w połączeniu z odpowiednią kolorystyką farb na pozostałych, stworzyć naprawdę jedyny w swoim rodzaju efekt, jaki chcemy uzyskać. W chwili obecnej nikt nie zrobiłby wielkich kwiatów zastosowanych na całej powierzchni, bo wyglądałoby to kiczowato. Takie rozwiązania kojarzą nam się zazwyczaj z czasami PRL. Jeśli jednak zastosujemy kwiaty na jednej ścianie głównej, a pozostałe zrobimy w bieli lub w kolorze ciekawie łączącym się z kolorystyką tapety, to uzyskamy naprawdę jedyny w swoim rodzaju efekt, który każdemu, najbardziej nawet nudnemu pomieszczeniu doda nieco innego wyglądu i niepowtarzalnego klimatu.

Wybór tapety ściennej do konkretnego pomieszczenia

 

W zależności od tego, o jakim pomieszczeniu mówimy, taki też rodzaj tapety możemy tam zastosować. Najłatwiej jest dobrać tapety ścienne do pokoju dziecka. Zazwyczaj bowiem są one dostępne w kolorystyce, którą dzieci kochają lub z zastosowaniem motywów z bajek, ciekawych wzorów, niepowtarzalnych obrazków. Dzięki temu więc mamy szansę takiej przestrzeni nadać dziecięcego klimatu, o jakim na pewno każde dziecko marzy. Jeśli chodzi o pozostałe pomieszczenia, tutaj zazwyczaj wybór jest dowolny, ale dostosowany do konkretnej przestrzeni. W przypadku domów i mieszkań, możemy postawić na wszystko, co tylko nam się podoba i co z całością stworzy ciekawą całość. Dziś często wykorzystuje się mocne akcenty, jeśli chodzi o salonowe przestrzenie. W przypadku na przykład sypialni wybiera się zazwyczaj nieco bardziej stonowane rozwiązania, tak, aby nadać takiemu miejscu spokoju, wyciszenia i uspokojenia. Jeśli chodzi o tapety ścienne do biur lub gabinetów lekarskich, tutaj liczy się minimalizm. Powinniśmy stawiać na jasne kolory, które nie przytłaczają danej przestrzeni, które dodatkowo ją oświetlają i są przytulne. Można zastosować wzory, ale starając się w minimalistyczny sposób wkomponować ją w całość zaaranżowanej przestrzeni.

Im lepszy wybór, tym większe nasze zadowolenie. Zanim zdecydujemy się już na konkretne zakupy, w pierwszej kolejności warto wybrać danego producenta, przejrzeć ofertę i dopiero kiedy mamy 100% pewność, że dane rozwiązanie będzie dobrym, na takie właśnie postawić. Bez wątpienia tapety ścienne mają być jedynie dodatkiem i ozdobą w pomieszczeniu, a nie przytłaczającym motywem, który nie wniesie niczego ciekawego do danego miejsca, a wręcz przeciwnie – zmęczy nasze oczy totalnie.

By zizzar