sob.. cze 15th, 2024

Firmy oferujące usługi geologiczne i geotechniczne zatrudniają wielu różnych specjalistów. Często zdarza się, że nie wiemy, który z nich będzie w stanie pomóc nam z naszym problemem. W tym celu koniecznie jest zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat pracy geologa, geodety oraz geotechnika. Oprócz tego warto sprawdzić, jakie rodzaje urządzeń przydadzą się w tego typu pracy. Możemy poszerzyć nasza wiedze z tego zakresu na własną rękę lub skontaktować się z firmą świadczącą usługi geologiczne i geotechniczne. Jej pracownicy z pewnością odpowiedzą na wszelkie nasze pytania. Jest to także dobry sposób na zweryfikowanie, czy dane przedsiębiorstwo poważnie podchodzi do obsługi potencjalnego klienta.

 

W jakich sytuacjach sprawdzi się geolog?

 Geologia jest dziedzina nauki zajmującą się badaniem ziemi. Z tego powodu geolodzy często znajdują zatrudnienie właśnie w firmach, które oferują przede wszystkim usługi geologiczne i geotechniczne. Do ich zadań należy analizowanie procesów geologicznych, którym ulega ziemia. Mogą specjalizować się zarówno w geologii stosowanej, jak i podstawowej. W przeszłości zawód ten zwany był także geognostykiem. Gdy mowa o geologach, pierwsze co przychodzi na myśl to badania naukowe z zakresu rozwoju i budowy ziemi. Badają skład chemiczny gleby oraz jej właściwości fizyczne. Przydają się również, gdy trzeba przeanalizować złoża mineralne. Nie oznacza to jednak, że geolog nie przyda nam się na terenie miejsca budowy. Takie specjalista może zajmować się między innymi geologią regionalną, kartograficzna oraz techniczną. Deweloperzy zazwyczaj potrzebują pomocy geologa, gdy konieczne jest określenie rodzaju gruntu oraz jego przydatności pod kątem budowania domu. Jest to konieczne, zanim deweloper będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji budowlanej. Doświadczony geolog będzie w stanie określić poziom wód gruntowych oraz wiele innych czynników. Pomogą one ustalić, stawianie budynku na danym gruncie będzie opłacalnym projektem. Ewentualnie może nam doradzić, jak właściwie zabezpieczyć naszą budowlę, jeśli będzie powstawać na niepewnym gruncie. Także, jeśli posiadamy działkę na podmokłym gruncie albo teren budowy otaczają wysokie wody gruntowe, najlepiej zasięgnąć opinii geologa. Zamiast szukać specjalisty prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, lepszą opcją jest skontaktowanie się z firmą świadczącą usługi geologiczne i geotechniczne. Z całą pewnością zatrudnia ona kilku profesjonalnych geologów z odpowiednim doświadczeniem.

Czytaj także:

 

Kim jest geodeta?

W niektórych sytuacjach usługi geologa będą przydatne dla deweloperów planujących stawianie konstrukcji. Z całą pewnością nie obejdą się jednak bez geodety, który dokona pomiarów nieruchomości gruntowych. Przygotuje również mapę do celów projektowych. Jest to jeden z dokumentów, który należy załączyć do wniosku o pozwolenie na budowę. Geodeta jest także w stanie wytyczyć na gruncie wszelkie obiekty, które mają powstać na terenie naszej działki budowlanej. Chodzi między innymi o uzbrojenia, dom oraz wszelkie instalacje. Dokona także scalenia, podziału lub ewentualnego rozgraniczenia działek. Oprócz tego zbada odkształcanie, przemieszczanie oraz osiadanie się budynków. Jak widać, geodeta przyda się w różnych sytuacjach, Nieważne czy planujemy zbudować dom, prowadzimy sprawę o podział majątku lub pragniemy sprzedać jakąś część nieruchomości. Nie obejdziemy się bez pomocy fachowca. Każda firma, która może zaoferować nam usługi geologiczne i geotechniczne, zatrudnia doświadczonych geodetów.

 

Czym zajmuje się geotechnik?

Jest to zawód stosunkowo podobny do geodety. Ponieważ ich obowiązki częściowo się pokrywają, niektóre zadania może zlecić obu rodzajom specjalistów. Geotechnik posiada właściwą wiedzę i umiejętności, aby efektywnie zbadać grunt. Jego pomoc będzie szczególnie pomocna, jeśli mamy do czynienia z gruntem trudnym. Chodzi konkretnie o obecność wysokich wód gruntowych na terenie naszej działki lub jej okolic. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zatrudnienie geotechnika może okazać się niezbędne. Jeżeli planujemy zbudować dom jednorodzinny, to koniecznie musimy przeprowadzić podstawową analizę geotechniczną gruntu. W niektórych przypadkach wymagany zakres takiego badania został dokładnie opisany w planie zagospodarowania przestrzennego. Między innymi z tego powodu, warto zapoznać się z tym dokumentem. Pozwoli to nam uniknąć wielu niedogodności. Gdy nasz dom będzie miał podpiwniczenie, konieczne będą bardziej szczegółowe badania. Geotechnik może je zazwyczaj przeprowadzić na dowolnym etapie budowy obiektu. Najważniejszymi badaniami są te, które należy wykonać przed rozpoczęciem inwestycji. Właśnie one mogą zadecydować o opłacalności danego projektu. W razie negatywnych wyników często najrozsądniejszym rozwiązaniem jest rezygnacja z budowy. W przeciwnym razie pomogą nam wybrać odpowiednie materiały i technologie budowlane. Pomoc geotechnika pozwoli uniknąć zbędnych wydatków w przypadku gruntu niezdatnego do budowy domu o określonych parametrach.

By zizzar