niedz.. paź 13th, 2024
Przeszczep włosów - co należy wiedzieć o jednej z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem?

Przeszczep włosów – co należy wiedzieć o jednej z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem? Problem łysienia dotyka bardzo licznej grupy osób na całym świecie. Zmagają się z nim zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Od złej diety i zaburzeń w gospodarce hormonalnej, po działanie przewlekłego stresu i przebyte choroby.

Niezależnie od przyczyny, jeśli inne sposoby walki z przerzedzeniem włosów i łysieniem zawiodły, z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna i nowoczesne metody przeszczepu włosów. Coraz mniej inwazyjne zabiegi, skuteczność i trwałość tej metody sprawia, że tego typu zabiegi z roku na rok zyskują na popularności. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym kwestiom związanym z transplantacją włosów.

Na czym polega przeszczep włosów?

Przeszczep włosów - co należy wiedzieć o jednej z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem?
Przeszczep włosów – co należy wiedzieć o jednej z najskuteczniejszych metod walki z łysieniem?

Wykonywany najczęściej w klinikach chirurgii estetycznej i plastycznej przeszczep włosów jest obecnie zabiegiem stosunkowo nieinwazyjnym. Celem jego wykonywania jest zagęszczenie włosów lub uzupełnienie ich ubytków, które spowodowane są różnymi przyczynami. Zabiegowi najczęściej poddają się przede wszystkim osoby zmagające się z łysieniem androgenowym lub bliznowaciejącym. Transplantacja jest również często dobrym rozwiązaniem w przypadku problemu utraty włosów po przebytej chorobie lub wypadku. Zabieg przeprowadzany jest przy wykorzystaniu miejscowego znieczulenia, w związku z tym jest całkowicie bezbolesny. Uzupełnianie włosów może dotyczyć nie tylko skóry głowy, ale także brwi, brody, czy włosów na klatce piersiowej. Po zakończeniu czynności związanych z przeszczepem okres gojenia wynosi średnio od jednego do dwóch tygodni. W efekcie transplantacji zyskujemy trwały i naturalny efekt zagęszczonych włosów.

Jak wygląda zabieg?

Przed przystąpieniem do czynności właściwych konieczne jest ustalenie podczas konsultacji, w jaki sposób ma przebiegać linia włosów. Ważne jest, by linia, która przed zabiegiem rysowana jest pomocniczo na skórze czoła, dawała jak najbardziej naturalny i pasujący do twarzy efekt. Jak już wcześniej wspomniano, przeszczep włosów wykonywany jest po zaaplikowaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Zabieg najpopularniejszą z technik trwa przeciętnie od godziny do nawet czterech godzin, a jego długość zależy głównie od ilości implantów i wielkości miejsca, które ma być uzupełnione. Kolejnym krokiem jest pobranie paska skóry, na którym rosną włosy. Pobierany jest on z okolic potylicy i ma szerokość do 1 cm. Skóra, w miejscu, w którym mają znaleźć się implanty, jest nasączona roztworem soli fizjologicznej. Następnie z pobranego paska wydziela się implanty zawierające od jednego do dwóch mieszków włosowych, które następnie przenoszone są w miejsca wymagające interwencji.

Metody przeszczepu włosów

Do najpopularniejszych metod przeszczepu włosów należą metoda STRIP, BHT oraz FUE. Pierwsza z nich polega na pobraniu owłosionej skóry z tyłu głowy, wydzieleniu mieszków włosowych oraz dopasowaniu ich do okolicy objętej przeszczepem. Metoda BHT pozwala na pobranie włosów z partii innych niż skóra głowy. Materiał do transplantacji może być pobierany z klatki piersiowej, brody, czy okolic pachy. Z tej metody korzysta się głównie wówczas, gdy na głowie brak jest wystarczającej ilości materiału do wykonania przeszczepu. Ostatnia metoda, należąca do najbardziej nowoczesnych, polega na pobieraniu pojedynczych mieszków włosowych. Zabieg nie wymaga zatem nacinania skóry i użycia skalpela. Włosy pobierane są zazwyczaj z boku oraz tyłu głowy. Ze względu na ilość pobieranego jednorazowo materiału metoda ta jest dość czasochłonna. Zabieg może trwać nawet do 6 godzin. Metoda FUE sprawdzi się szczególnie dobrze u osób, których skóra ma tendencje do powstawania blizn. Dzięki minimalnej inwazyjności można tego uniknąć. Skraca się również czas rekonwalescencji.

Co dzieje się po zabiegu?

Pomimo coraz mniejszej inwazyjności nowoczesnych metod przeszczepu włosów, po jego wykonaniu należy liczyć się z faktem, że skóra potrzebuje czasu na wygojenie. Dlatego też przez pierwsze dni po zabiegu możliwe jest wystąpienie zasinienia oraz obrzęku skóry. Może pojawić się również ból, w związku z czym konieczne stanie się sięgnięcie po leki przeciwbólowe czy też antybiotyk. Dobrym sposobem na przyspieszenie gojenia jest też robienie zimnych okładów przy pomocy specjalnych żelowych plastrów. Oprócz tego, warto wiedzieć, że do dwóch tygodni po przeszczepie, włosy z przeniesionych mieszków włosowych mogą wypaść, a ich właściwa i trwała produkcja ruszy po trzech miesiącach od wykonania zabiegu.

Przeciwwskazania do transplantacji włosów

Przeszczep włosów należy do zabiegów bezpiecznych, jednak są sytuacje, w których jego wykonanie jest niemożliwe. Przede wszystkim podejmowanie takiego zabiegu uniemożliwiają poważne choroby takie jak nowotwory, choroby układu krążenia, zaawansowana cukrzyca, choroby zapalne skóry czy zaburzenia krzepnięcia krwi. Oprócz tego niewskazane jest wykonywanie zabiegu u osób, które cierpią na łysienie plackowate lub mają uczulenie na środki do miejscowego znieczulenia. U kobiet dodatkowy problem stanowić mogą poważne zaburzenia hormonalne.