sob.. maj 11th, 2024
Czy każdą gładź szpachlową można użyć na tynk cementowo-wapienny?

Budując dom lub remontując mieszkanie, każdego dnia podejmujemy setki decyzji dotyczących użytych materiałów, oraz możliwości wykończenia i urządzenia lokum, w którym zamieszkamy. Posiadając już podłogi i ściany, pozostaje wybór ich obłożenia w sposób najbardziej estetyczny i pasujący do aranżacji wnętrz. Pomimo tego, że powszechnie stosowane są tapety, oraz tynki dekoracyjne, wciąż największą popularnością cieszą się idealnie gładkie ściany. Chemia budowlana oprócz klejów, mieszanek do betonu i silikonów oferuje gładzie szpachlowe https://smig.pl/smig_a-8, które świetnie sprawdzają się w wygładzeniu ścian wykończonych tynkiem cementowo-wapiennym. Sprawdźmy, jakich rodzajów gładzi możemy użyć.

Tynk cementowo-wapienny podłożem doskonałym

Tynk cementowo-wapienny jest niezwykle trwałym i solidnym sposobem przygotowania ścian pod ostateczne wykończenie. Dzięki niemu możemy zniwelować nawet dochodzące do 2 cm nierówności ścian. To doskonały materiał do każdego pomieszczenia, również pralni, łazienki, kuchni, a nawet garażu i pomieszczenia gospodarczego. Wszystko za sprawą niezwykłej odporności tynku na trudne warunki termiczne, oraz wilgoć. Jest również wytrzymały i niegroźne mu uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu nie zaszkodzi mu nieumyślne uderzenie krzesłem, lub zabawką rzuconą przez dziecko. Posiada ziarnistą fakturę, która we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym jest niezwykle ceniona. Jeśli jednak lubujemy się w nienagannie gładkich ścianach, należy go pokryć gładzią szpachlową https://smig.pl/smig_s-6. W markecie budowlanym na dziale chemia budowlana znajdziemy szeroką gamę produktów do wygładzenia ścian, zwanych gładziami szpachlowymi https://smig.pl/smig_d-2. W przypadku tynku cementowo-wapiennego możemy zasadniczo użyć każdego rodzaju gładzi.

Gładź w proszku, czy gotowa w wiaderku?

Gładź sypka zawsze wymaga rozrobienia i wymieszania. To najczęściej używana przez firmy chemia budowlana, ponieważ ma niższą cenę, niż gotowa gładź w wiaderkach. Przygotowana do użycia gładź sypka umożliwia nałożenie grubej warstwy, nawet do 5 mm, co zdecydowanie oszczędza czas z uwagi na fakt zakończenia pracy w jednym cyklu roboczym. Jest to również nie do przecenienia w starym budownictwie charakteryzującym się sporymi krzywiznami ścian i ubytkami. Wyschniętą gładź wystarczy przeszlifować, zagruntować i jest gotowa do malowania. Gotowa gładź w wiaderku to z kolej wygoda i komfort. Po otworzeniu wiaderka jest już gotowa do nałożenia bez żadnych wcześniejszych przygotowań, a w przypadku niewykorzystania całości, można z powrotem zamknąć wieczko i zużyć resztę przed upływem terminu ważności. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności jej gruntowania. Gotowa gładź pozwala na położenie bardzo cienkiej warstwy na nawet już wcześniej pomalowane ściany, jednak nie sprawdzi się w przypadku nakładania grubych warstw.

Rodzaje gładzi, których możemy użyć na tynk cementowo-wapienny

Tynk cementowo-wapienny to niezwykle przyjemny i wdzięczny w wykańczaniu materiał, ponieważ można na nim  położyć w zasadzie każdą gładź szpachlową https://smig.pl/smig_d-1. Jedynym ograniczeniem, z którym musimy się liczyć, jest rodzaj pomieszczenia, ponieważ niektóre gładzie nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych i narażonych na niskie temperatury.

Gładź gipsowa

Chemia budowlana obejmuje rozmaite rodzaje gładzi, wśród których prym wiedzie gładź gipsowa. Jest najczęściej stosowana, ponieważ pozostawia doskonale gładkie ściany gotowe do malowania. Bazą jest gips o bardzo drobnej granulacji, a odcień bieli, zależny jest od rodzaju użytego gipsu. Gładzie z gipsu naturalnego są bardzo jasne, lecz mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, natomiast te z gipsu syntetycznego są ciemniejsze, ale też odporniejsze i szybciej się wiążą. W końcowym etapie gładzie gipsowe poddawane są szlifowaniu.

Gładź polimerowa

Gładź polimerowa to najbardziej odporna na wilgoć, ruchy konstrukcyjne, uszkodzenia, oraz wysokie temperatury chemia budowlana do wygładzania ścian. Dzieje się tak za sprawą zawartych w składzie żywic polimerowych, które uelastyczniają masę. Dzięki żywicy gładź ma również lepszą przyczepność do podłoża. Ta najnowsza technologia z powodzeniem stosowana jest do gładzenia ścian w budynkach narażonych na ruchy konstrukcyjne, które mogą powodować na tynku rysy, lub pęknięcia.

Gładź wapienna

Wysoka przepuszczalność, oraz idealnie biała barwa to cechy charakterystyczne gładzi wapiennej. Wykonana z mączki wapiennej gładź pozwala na swobodny przepływ cząsteczek pary wodnej, co sprzyja utrzymaniu we wnętrzach przyjaznego mikroklimatu. Ponadto wykazuje właściwości zapobiegające korozji biologicznej, czyli powstawaniu i osiadaniu pleśni i grzybów. To doskonała gładź do zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Gładź cementowa

Głównym składnikiem gładzi cementowej jest cement i sprzedawana jest tylko w formie suchego proszku. Nadal jest to dość popularny rodzaj chemii budowlanej, choć nie uzyskamy po jej użyciu idealnie białych ścian i gładkiej jak lustro płaszczyzny. Charakteryzuje ją bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć, oraz możliwość wypełnienia nawet sporych ubytków.