niedz.. kwi 28th, 2024
Odwierty na potrzeby pomp ciepła - czym się charakteryzują?

Ogrzewanie to jeden z najważniejszych kosztów eksploatacyjnych, który pojawia się przed posiadaczem domu lub mieszkania. Jest to temat bardzo szeroki, a pośród niego występuje wiele wariantów. Nadal największą popularnością cieszą się kotły zasypowe na paliwo stałe w postaci węgla kamiennego lub drewna kawałkowego. Powinniśmy jednak mocno przemyśleć takie rozwiązanie, ponieważ jego wady są przytłaczające. Po pierwsze problematyczne są regulacje prawne, które wskazują na odchodzenie od tego rozwiązania. Na węgiel nakładane są coraz większe obciążenia finansowe w związku z emitowaniem do atmosfery dwutlenku węgla. Obecna korzystna cena może więc zostać zmieniona w przyszłości. Po drugie problematyczna jest potrzeba rozpalania oraz utrzymania ognia w komorze spalania. Prowadzi to do częstej pracy przy kotle, a więc również znacznego nakładu czasu. Po trzecie węgiel zajmuje dużą część kotłowni, a dodatkowo brudzi. Z pewnością nie jest to rozwiązanie optymalne. Które są jednak bardziej wartościowe?

Czy nie ma lepszych sposobów na ogrzewanie mieszkania? –  czyli przede wszystkim o pompie ciepła

Oczywiście nie jest to jedyne rozwiązanie. Co więcej, inne metody są znacznie skuteczniejsze. Możemy wśród nich wymienić choćby pompę ciepła, kocioł na olej czy piec gazowy. Drugie rozwiązanie nadal jest jednak stosunkowo drogie. Trzecie jest już bardziej konkurencyjne, ale nadal daleko mu do korzyści ekonomicznej. Są jednak znacznie wygodniejsze niż kotły zasypowe. Warto wskazać wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła jako dodatkową metodę. Spośród wszystkich metod na pierwszym planie pojawia się instalacja pompy ciepła. Przede wszystkim jest to technologia, którą możemy traktować jak inwestycję. Dodatkowo jest bezobsługowa, zajmuje mało miejsce oraz korzystna dla środowiska.

Odwierty na potrzeby pomp ciepła - czym się charakteryzują?Czy pompa ciepła zawsze wymaga odwiertów?

Odpowiedź na to pytanie jest tak naprawdę zwróceniem uwagi na występowanie trzech podstawowych rodzajów pomp ciepła. Dwa z nich wymagają wykonywania odwiertów, a jeden nie. Tym ostatnim są coraz popularniejsze ostatnio powietrzne pompy ciepła. Zasada ich działania przypomina lodówkę, ale o odwróconym obiegu, więc w rezultacie dochodzi do ogrzewania pomieszczenia. Jest to ciekawy temat, ale nie będzie on głównym w kontekście tego artykułu. Zastanowimy się przede wszystkim nad tym, jak wygląda kwestia odwiertów na potrzeby instalacji pomp ciepła. Dotyczy to dwóch rodzajów tzn. przypowierzchniowej oraz głębinowej.

Jakie rozróżniamy rodzaje odwiertów na potrzeby pomp ciepła?

Warto zwrócić uwagę, jak wyglądają same odwierty, ponieważ w wielu przypadkach mogą one być kluczowym czynnikiem wyboru. Wcześniej wspomnieliśmy, że wyróżniamy głębinowe oraz przypowierzchniowe pompy ciepła. Te pierwsze są najłatwiejsze do wyobrażenia sobie dla osób, które są początkującymi w tej ekologicznej formie ogrzewania. Zdajemy sobie sprawę, że istnieje coś takiego jak gradient geotermiczny, który w praktyce oznacza, że temperatura zwiększa się wraz z głębokością. Istnieją rozbieżności w zależności od tego, o jakim miejscu mówimy, co wynika z występowania różnych rodzajów skał. Dolnym źródłem jest więc w tej sytuacji miejsce, w którym zwyczajnie występuje wyższa temperatura. W przypadku wariantu powietrznego więcej uwagi jest skupione na procesy termodynamiczne, chociaż oczywiście tutaj również są niezbędne. Otwory głębinowe wymagają zatrudnienia do pracy ciężkiego sprzętu. Wynika to z tego, że po prostu trzeba kopać kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi. Najczęściej nie przekracza się 100m. Konieczne do tego celu jest wykorzystanie wiertnicy. Alternatywą jest pompa ciepła przypowierzchniowa. Jakie występują różnice w kwestii otworów? W tej sytuacji nie musimy kopać tak głęboko. Efektem jest to, że wystarczy wykonać prace przez zatrudnienie koparki. Czy jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze? Nie jest i należy je traktować jako równoważne.

Które odwierty na działce są lepsze do wykonania?

To również odpowiedź na pytanie, która pompa ciepła jest lepsza: głębinowa czy przypowierzchniowa. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania, ale warto wskazać najważniejsze różnice. Głębokie otwory wymagają zatrudnienia ciężkich wiertnic. Trudniej uzyskać do nich dostęp, ponieważ jest ich mniej na rynku. Dodatkowo wjazd ciężkich maszyn zepsuje trawnik na naszym podwórku. Jakie są więc zalety w stosunku do alternatywnego wariantu? Taki otwory zajmują znacznie mniej miejsca. W przypadku wariantu przypowierzchniowego koparka kopie tylko tyle, żeby umieścić rury pod strefą przemarzania. Konieczne jest jednak rozkopanie większej powierzchni, a więc również większej części podwórka.

Podsumowanie, czyli najważniejsze informacje o odwiertach wykonywanych na potrzeby pompy ciepła

Przede wszystkim powinniśmy zaznaczyć, że pompy ciepła pozwalają na uzyskanie oszczędności w przypadku ogrzewania. Jest to najlepsze rozwiązanie do tego celu. Korzystna cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła sprawia z kolei, że jest to drugie najlepsze rozwiązanie. Głębinowe pompy ciepła wymagają wykorzystania ciężkiego sprzętu, który jest trudniejszy do wypożyczenia oraz droższy. Ogromną zaletą jest jednak mniejsza ilość miejsca, która jest potrzebna do tego rozwiązania w stosunku do przypowierzchniowego odpowiednika. W tym drugim konieczne jest wykorzystanie większego terenu. Przede wszystkim jednak powinniśmy wiedzieć, że pompy ciepła to rozwiązania, które są tanie, bezobsługowe, stosunkowo bezawaryjne, niebrudzące, a dodatkowo korzystne dla środowiska.

By zizzar