śr.. gru 4th, 2024
Koszty badań geotechnicznych

Budowa domu to złożony proces, który składa się z wielu elementów. Nie jest łatwy do przeprowadzenia ze względu na koszty. Problematyczna jest jednak również cała logistyka procesu. Domu nie buduje się na kilka lat. Jest to poważna konstrukcja, która musi zostać odpowiednio udokumentowana. Pozwolenie na budowę może wydawać się początkiem inwestycji, ale tak naprawdę już załatwienie tej formalności wymaga znaczącego zaangażowania.

Konieczność dostarczenia odpowiedniej dokumentacji jest pierwszą trudnością, z którą muszą borykać się inwestorzy. Uzyskanie pozwolenia na budowę wymaga przedstawienia ekspertyzy z badań geotechnicznych. Ta analiza jest gwarancją, że dom zostanie postawiony na stabilnym gruncie, a jeśli nie, to jego fundamenty zostaną tak dobrane, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Badania złożowe pozwalają na uzyskanie informacji choćby o stanie chemicznym czy właściwościach fizycznych skał. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na kosztach tego przedsięwzięcia. Geologia złożowa przyczyniła się znacząco do postępu w dziedzinie geotechniki i tym samym pozwala na uzyskanie niewielkim nakładem finansowym kilku ważnych informacji w kontekście stabilności konstrukcji.

Po co wykonywać badania geotechniczne?

Zanim przedstawimy koszty, warto skupić się na tym, po co w ogóle są potrzebne te badania. W skrócie zostało opisane to wcześniej. Po pierwsze musimy dołączyć ekspertyzę z tego badania, żeby móc uzyskać pozwolenie na budowę. To najważniejsza kwestia z kategorii formalnych. Po drugie w ten sposób uzyskujemy informacje o gruncie, który znajduje się na naszej działce. Przede wszystkim jest to informacja dla architekta. Celem jest stworzenie stabilnej konstrukcji, w której nie dojdzie do osuwania się fundamentów oraz pękania ścian. Badania złoża (chociaż jest to termin nieco na wyrost, ale dobrze obrazuje przykład) są więc przydatne ze względów formalnych, ale również praktycznych.badania-terenowe

Ile kosztuje wykonanie badań geotechnicznych?

Zazwyczaj w kwestii cen najłatwiej jest odpowiedzieć, że to zależy. W prawie każdej sytuacji istnieją pewne wahania ceny. Później jednak warto się zreflektować i postarać się jak najwierniej odzwierciedlić kwoty, które najczęściej występują na rynku. Badania gruntu mogą być wykonywane na podstawie odwiertów o różnej głębokości. Podstawowym czynnikiem różnicującym jest również oczywiście ilość otworów, które trzeba wykonać. Najczęściej podaje się, że metr odwiertu kosztuje od 90 do 160 zł. Zazwyczaj będą to jednak kwoty w okolicy środka tego przedziału. Jak głęboki powinien być pojedynczy odwiert? Informacje będą mocno adekwatne, jeśli będą one sięgały 5 metrów. Czy wystarczy wykonanie jednego odwiertu? Niestety analiza w jednym miejscu nie przyda się do oszacowania właściwości w różnych częściach działki. Najczęściej wykonuje się 3 odwierty. Które miejsca są do tego optymalne? Nie jest to specjalnie określone prawnie, ale zazwyczaj wykorzystuje się do tego celu 3 punkty, w których będą znajdować się rogi budynku.

Różnice w cenach w kontekście zakresu badań geotechnicznych

Zakres badań nie musi być jednak zawsze taki sam. Najczęściej firmy podają kilka wariantów, które pozwalają nam dokładnie dostosować się do potrzeb. Dokumentacja złóż (czy może bardziej zasobów gruntowych) często odbywa się również przez wykonanie 3 odwiertów do głębokości 3 metrów. Taka ekspertyza prowadzi do otrzymania pełnowartościowej analizy. Za co płacimy oprócz samego badania? Ważne jest to, co otrzymuje w zamian. Przede wszystkim jest to dokumentacja, którą dołączamy do wniosku o pozwolenie na budowę. Często otrzymuje również wersję elektroniczną. Co znajduje się w samej ekspertyzie? Przede wszystkim kartę otworów, często przekroje geologiczne, tabelę parametrów geotechnicznych oraz dokumentację zdjęciową. Te dokumenty zakończone są wnioskami oraz ewentualnymi zaleceniami. Geologia kopalin może jednak również być reprezentowana przez inny zakres usług. Sprawozdanie z prac terenowych dla domu podpiwniczonego zazwyczaj kosztują mniej niż 700 zł. Jest to krótki dokument sporządzany na podstawie jednego zwykle pięciometrowego odwiertu. Większość firm oferuje również konsultacje oraz porady geologiczne. Ich cena jest związana z czasem, który zostanie poświęcony przez przedsiębiorstwo. Firmy, które wykonują badania geotechniczne gruntu, najczęściej zajmują się również tematyką wierconych studni. W tym aspekcie występują jednak znaczące różnice kosztów, ale prawie zawsze liczy się je na podstawie metrów bieżących wiercenia.

Czy zawsze trzeba wykonywać badanie geotechniczne?

Czy zawsze trzeba wykonywać badania geotechniczne? Wcześniej zasugerowaliśmy, że tak, ale ta sprawa jest bardziej złożona. Lepiej więc odpowiedzieć, że zawsze trzeba, ponieważ bez ekspertyzy możemy mieć później problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jednocześnie takie przeszkody opóźniają wykonanie inwestycji. Warto dodać, że prawo jest w tej kwestii nieprecyzyjne i tak naprawdę nadal dochodzi do sporów, czy ekspertyza geotechniczna jest dokumentem, który jest niezbędny. Podział na kategorie geotechniczne nie jest wystarczająco precyzyjny i ostatecznie wszystko jest mocno zagmatwane. Pamiętajmy jednak, że badania pozwalają na uzyskanie informacji, które mogą być ważne dla naszego bezpieczeństwa.

By