Jak działają lombardy?

Lombard umożliwia klientom uzyskanie szybkiej pożyczki. To nic trudnego. Przynosimy wartościowy przedmiot. Pracownik lombardu go wycenia. Po czym jeśli się zgadamy, podpisujemy umowę i dochodzi do transakcji. Czy to takie trudne? Na co zwracać uwagę ? Czym jest lombard i jak bezpiecznie korzystać z jego usług?

 

Pożyczki lombardowe

 

Pożyczki lombardowe to nie takie zwykłe pożyczki, które udzielają na przykład banki. Te oferowane są pod zastaw. Dostępne są w lombardach w  całej Polsce. Lombardy w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych większych miastach oferują pożyczki nawet pod zastaw samochodu czy nieruchomości. Jak uzyskać taką pożyczkę bezpośrednio do ręki? Na jakich zasadach?

 

Wizyta w lombardzie  to jedna z metod dzięki, którym łatwo i szybko można pozyskać gotówkę. Uzyskanie pożyczki możliwe jest poprzez przedstawienie odpowiedniego zabezpieczenia. Najczęściej dotyczy to przedmiotów wartościowych, ale czasem tak jak w większych miastach np. Lombardy w Warszawie skupują akcje i obligacje.  Pamiętać trzeba, że aby dostać taką właśnie pożyczkę przedmiot, który oddajemy pod zastaw musi posiadać określoną wartość. Ważne jest, żeby był wartościowy, ponieważ wtedy dostaniemy za niego określoną kwotę. 

 

Co możemy zastawić w lombardzie?

 

Lombardy w Warszawie  przyjmują różnego rodzaju rzeczy w zastaw. Najczęściej są to biżuteria, sprzęt rtv i agd, telefony, tablety, laptopy, antyki, obrazy.  Tak naprawdę możemy zastawić praktycznie każdy przedmiot, który przedstawia określoną wartość. Przedmiot ten oddawany jest na przechowanie do lombardu na czas trwania pożyczki. Przez pracownika lombardu jest sprawdzana dana rzecz i oceniana. Pracownik określa jej wartość. Wysokość pożyczki nie może przekroczyć wartości zastawu.

 

Jakie są warunki pożyczki lombardowej? Pożyczki, oferowane przez lombardy mają określone warunki. Muszą odbywać się na zasadach prawa. Umowa utworzona przez pracownika lombardu powinna zawierać pewne elementy takie jak termin spłaty, prowizję, opłaty. Umowę może podpisać osoba pełnoletnia, która wylegitymuje się dokumentem tożsamości takim jak dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Przeważnie umowy są zawierane na okresy krótkoterminowe. Jest to 31 dni, ale z możliwością przedłużenia jeśli taki zapis występuje w umowie. Lombard od każdej udzielonej pożyczki pobiera prowizje. Wysokość prowizji uzależniona jest od wysokości pożyczki oraz terminu spłaty. Oczywiście, im dłuższy termin spłaty oraz jeśli przedmiot jest bardziej wartościowy , to prowizja jest wyższa. 

 

Co wtedy, gdy nie oddamy pożyczki lombardowej?

 

Jeśli zadłużone przedmioty zostaną w lombardzie i nie wrócimy po nie w odpowiednim terminie to przechodzą one na własność lombardu. Najczęściej wystawiane są one na sprzedaż, dlatego jeśli nie spłacimy zobowiązania w terminie, to po prostu rzeczy te przepadną. Jest to problem wtedy, gdy zastawiamy przedmioty, które mają dla nas dużą wartość np. sentymentalną. Pożyczki to idealna propozycja dla osób, które potrzebują natychmiast gotówki. 

 

Jak otworzyć lombard?


Jeżeli chcemy otworzyć lombard to warto na początku pomyśleć o lokalizacji. Lokal powinien znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji. Jeśli więcej osób będzie wiedział o  istnieniu lombardu tym więcej osób może skorzystać z tej usługi. Wiadomo, że lombard w Warszawie będzie kosztował dużego nakładu, ale może warto pomyśleć o mniejszej miejscowości. Lokal nie musi być bardzo duży, ale powinien pomieścić określona ilość przedmiotów, które chcemy wziąć w zastaw. Warto pomyśleć też o reklamie. Może to być w formie plakatów, ulotek, albo w innej dowolnej formie. Jeśli mamy więcej pieniędzy możemy zainwestować w reklamę w telewizji czy w radiu. Warto pamiętać, że lombard jest to biznes, który wymaga sporych nakładów pieniężnych, ponieważ musimy mieć pieniądze, żeby móc udzielić ludziom pożyczek.

 

Jeżeli mamy lokal, reklamę i środki pieniężne, to możemy zaczynać działalność. Możemy sami prowadzić lombard albo możemy zatrudnić pracownika. Na początku warto samemu prowadzić działalność, ponieważ zmniejszy to na pewno wydatki. Można skorzystać z kursów, które mają na celu pomóc wykonywać te pracę w należyty sposób. Można skorzystać z kursu, który uczy wyceniać przedmioty, żeby nie wycenić niektórych rzeczy zbyt wysoko lub zbyt nisko. Lombard to specyficzny biznes dlatego można się zaopatrzyć z kamery monitorujące lub ochronę, ponieważ nie mamy wpływu jacy ludzie mogą się pojawić w naszym lokalu.

 

Z usług lombardu korzystają bardzo różni ludzie. Często są to osoby, których nikt nie podejrzewa, że mogą mieć problemy finansowe. Większość osób po pewnym czasie wraca i wykupuje swój oddany w zastaw przedmiot.  Jednak znajdą się i tacy, którzy nie wracają z gotówką i wtedy mamy szansę, naprawdę dobrze zarobić na zastawionym przedmiocie. Jeśli oczywiście dobrze wyceniliśmy przedmiot. Zazwyczaj zysk wynosi drugie tyle. Przykładowo za telefon osobie, która nam go zastawiła wypłaciliśmy pożyczkę 300 zł, a  jego wartość wynosi 600 zł. W lombardzie w Warszawie oprócz biżuterii, telefonów, sprzętów agd czy rtv można spotkać wiele innych wartościowych przedmiotów takich jak samochody lub nieruchomości.

 

Add a Comment