sob.. cze 15th, 2024
Jak wygląda terapia narkotykowa?

Narkoman pożąda narkotyków i poszukuje ich kompulsywnie, nie zważając na konsekwencje. Uzależnienie od narkotyków zazwyczaj rozwija się stopniowo – zaczyna się od dobrowolnego, przerywanego i/lub ostrego zażywania narkotyków, które wzrasta do nadużywania narkotyków, a następnie eskaluje do pełnego uzależnienia. Kiedy narkoman zaczyna używać narkotyków, prawdopodobnie używa ich głównie przy okazjach towarzyskich, ale może też używać ich na własną rękę. Z czasem narkoman może zwiększyć ilość i częstotliwość zażywania narkotyków, co może prowadzić do nadużywania narkotyków.

Charakterystyka uzależnionego

Z czasem narkoman może nadal zwiększać ilość zażywanych narkotyków, aż do momentu, gdy pojawi się u niego niekontrolowana potrzeba zażywania narkotyków. Potem uzależniony dostaje się do punktu, w którym wszystko skupia się wokół poszukiwania i przyjmowania narkotyków. W tym momencie narkoman doświadcza intensywnego pragnienia narkotyków. Narkoman kompulsywnie poszukuje wybranych przez siebie narkotyków, nie zważając na możliwe niebezpieczeństwa – ma obsesję na punkcie narkotyków. Chemia mózgu narkomana uległa zmianie i nie myśli on już i nie zachowuje się tak, jak kiedyś. Uzależnienie od narkotyków jest chorobą, która negatywnie wpływa na różne regiony mózgu. Regiony te są odpowiedzialne za bodźce, uczenie się, pamięć, nastrój i zachowanie. Przewlekłe zażywanie narkotyków może wpływać na zdolność osoby uzależnionej do podejmowania dobrych decyzji, utrzymywania pracy, utrzymywania przyjaźni i związków romantycznych. Może to również powodować problemy psychologiczne, takie jak: rozpacz, niska samoocena, depresja, lęk, wahania nastroju, poczucie beznadziejności i bezradności oraz myśli samobójcze. W takich przypadkach terapia dla uzależnionych od narkotyków jest niezbędna.

Leczenie musi być wdrożone

Uzależnienie od narkotyków zajmuje dużą część życia osoby uzależnionej, dlatego niezwykle ważne jest, abyś jak najszybciej poszukał leczenia, jeśli czujesz, że masz problem z narkotykami. Istnieje wiele różnych programów leczenia, leków i terapii, które mogą pomóc w pozbyciu się uzależnienia. Skuteczny program terapii dla uzależnionych nie tylko pomoże Ci przyznać się, że masz problem, ale także pomoże Ci zadośćuczynić tym, których skrzywdziłeś z powodu uzależnienia od narkotyków i nauczyć Cię umiejętności, których potrzebujesz, aby uzyskać i utrzymać trzeźwość. Pod koniec leczenia, będziesz wolny od narkotyków i  znajdziesz się na drodze do zdrowego, produktywnego życia. Ważne jest, aby pamiętać, że zawsze będzie pragnienie narkotyków, więc ważne jest, aby uczestniczyć w grupach wsparcia dla powracających do zdrowia uzależnionych lub powtórzyć proces leczenia, jeśli twoje pragnienia przytłaczają cię. Ważne jest również, aby zadzwonić do kogoś (np. zaufanego członka rodziny lub przyjaciela), kiedy czujesz się zestresowany. Stres może sprawić, że narkoman będzie szukał pocieszenia w narkotykach. Badania sugerują, że najskuteczniejszym sposobem leczenia uzależnienia od narkotyków jest psychoterapia, leczenie ambulatoryjne, leczenie farmakologiczne i/lub leczenie stacjonarne.

Skuteczne metody leczenia

Leki są często stosowane podczas odstawiania narkotyków w celu zmniejszenia objawów odstawienia. Większość programów leczenia oferuje je jako pierwszy krok w procesie zdrowienia. Po usunięciu narkotyków z organizmu, jesteś gotowy, aby rozpocząć rzeczywisty program leczenia. Jeśli zdecydujesz się opuścić program po detoksie, ryzykujesz powrót do swoich poprzednich nawyków narkotykowych. Aby osiągnąć trzeźwość, musisz pozostać na cały program. Leki mogą być przepisane w celu poprawy funkcjonowania Twojego mózgu, zmniejszenia głodu i zapobiegania nawrotom. Jeśli masz poważne uzależnienie od narkotyków lub jeśli używasz wielu narkotyków, będziesz potrzebował leczenia dla wszystkich narkotyków, których używasz. Opioidy okazały się skuteczne w leczeniu uzależnienia od narkotyków. Leki te wydają się łagodzić objawy odstawienia i zmniejszać głód narkotykowy poprzez działanie na obszary mózgu odpowiedzialne za bodźce, nastroje i zachowania. Leki przeciwdepresyjne również okazały się skuteczne w leczeniu uzależnienia od narkotyków. Leki te zwiększają ilość serotoniny w mózgu. Serotonina równoważy nastroje i kontroluje zachowanie, dzięki czemu nie jesteś przytłoczony przez uzależnienie od narkotyków. Ważne jest, aby zauważyć, że leki te nie leczą uzależnienia od narkotyków, ale zapewniają stabilność emocjonalną potrzebną podczas powrotu do zdrowia. Leki te są najbardziej skuteczne w połączeniu z psychoterapią. Jeśli jest to uzasadnione, lekarz lub psychiatra przepisze ci leki antydepresyjne jako część twojego planu leczenia. Nie należy podejmować prób samoleczenia. Jeśli weźmiesz zbyt dużo tych leków lub jeśli jesteś na nie nadwrażliwy lub uczulony, może to spowodować poważne skutki uboczne, a w niektórych przypadkach śmierć. Leczenie uzależnień narkotykowych to długotrwały proces. Odwyk dla narkomanów prowadzony jest w ośrodku leczenia narkomani. Prywatne ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków zapewniają wsparcie najlepszych specjalistów.

By zizzar