Domy drewniane: Inspiracje dla przyszłych inwestorów

Budowa domów drewnianych

Domy drewniane stały się niezwykle popularnym rozwiązaniem w ostatnich latach. Liczba osób zainteresowanych podobnymi realizacjami nieustanne wzrasta. Wszystko dlatego, że takie rozwiązania dają ogromną swobodę w zakresie tworzonych projektów, a ich budowa trwa nawet kilka razy krócej niż wzniesienie ceglanego budynku. Co więcej, drewno znajduje zastosowanie zarówno w przypadku nieruchomości corocznych, jak i altan, domków na drzewach, czy też domków dla leśniczych. Lista inspiracji jest naprawdę długa, co sprawia, że inwestorzy mogą dokonać bardzo świadomego wyboru. Budowanie z drewna jest także ekologiczne, co stanowi jego kolejny atut. Co więcej, wbrew powszechnej opinii domy z drewna są niezwykle trwałe i ekonomiczne w utrzymaniu. O wiele łatwiej można je ogrzać i utrzymać w nich optymalną temperaturę. Kuszące są również projekty takich budynków. Rozbudzają one wyobraźnię i zachęcają do inwestycji we własne cztery ściany.

Domy drewniane dla leśniczych – Dlaczego wzbudzają tyle zainteresowania?

Budowa domów drewnianych
Domy drewniane

Niektóre nadleśnictwa czynią bardzo ciekawe inwestycje. Wśród takich należy wymienić np. budowanie domków dla pracowników z drewna pozyskanego w wyniku wycinki. Niektórzy są zdania, że podobne działania dają drzewom drugie życie. Często stosowaną praktyką jest wznoszenie budynków w miejscu pozyskania materiałów do realizacji projektu. Co prawda moda ta wciąż nie dotarła do Polski, ale staje się coraz bardziej powszechna w innych krajach europejskich.

Inżynierowie biorący udział w podobnych akcjach zaobserwowali, że praca z wykorzystaniem „surowego” drewna jest dość skomplikowanym działaniem. Stanowi ono bowiem o wiele bardziej wymagający materiał. Bardzo istotne jest, aby dokładnie zaplanować każde z łączeń. Schnące drewno będzie zmieniało swoją formę. Domy z drewna dla leśniczych są idealnym kompromisem między tradycją a nowoczesnością. Warto wiedzieć, że łączenie najlepszych elementów obu rozwiązań przekłada się na wytrzymałość budynków.

Domek na drzewie, czyli marzenie każdego dziecka

Większość dzieci marzy o własnej oazie w postaci domku na drzewie. Bohaterowie wielu książek przygodowych mieli podobne miejsca na wyłączność. Snuli w nich swoje plany na przyszłość i oddawali się młodzieńczym pasjom. Nie powinno zatem dziwić nikogo, że dzieci tak często wspominają o chęci posiadania takiego domku. Trudno sobie wyobrazić realizację takiego projektu z użyciem cegieł. Rozwiązaniem okazują się małe domy drewniane . Niektórzy producenci oferują kupno gotowych projektów . Jednak klienci wolą tworzyć je na podstawie indywidualnych potrzeb dzieci. W końcu takie miejsce ma być ich centrum zabawy na świeżym powietrzu.

Warto rozważyć wszystkie spośród dostępnych opcji. Domki tego typu mogą być ładną zbitką desek, które wyłączą budynek z użytkowania go zimą albo być wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Oczywiście można zadbać również o możliwość ogrzewania takiej bawialni. To ostatnie jednak może dość mocno obciążać zasobność portfeli rodziców.

Całoroczne domy drewniane – Plusy wynikające z inwestycji

Jak już zostało wspomniane wcześniej, budynki z drewna mogą występować również w roli nieruchomości całorocznych. Proces ich budowy jest znacznie krótszy od czasu potrzebnego do wzniesienia budowli murowanej. Domy drewniane można doprowadzić do stanu surowego zamkniętego w zaledwie trzy miesiące, a po upływie pół roku można się wprowadzić do urządzonego wnętrza. Interesujące jest także to, że inwestycja tego typu generuje o wiele niższe koszty i ma ogromny potencjał w zakresie ewentualnej rozbudowy. Co więcej, domy z drewna są przyjazne dla środowiska naturalnego, a dzięki zaawansowaniu dzisiejszych technologii stanowią trwałe rozwiązanie. Oznacza to, że ich wytrzymałość nieznacznie różni się od pozornie odporniejszych budynków z cegieł.

Warte uwagi jest również ogrzewanie w drewnianych budowlach. Otóż wiele osób jest przekonanych o tym, że uzyskanie w nich optymalnej temperatury jest bardzo trudnym i kosztownym zadaniem. W rzeczywistości jest wręcz przeciwnie. W domach drewnianych jest bowiem ogrzewane nie tylko powietrze, ale również ściany. Działa to podobnie do cegieł szamotowych w piecach, które nawet po wygaśnięciu ognia wciąż oddają ciepło. Sytuacja ta sprzyja temu, że ogrzanie takiego budynku jest bajecznie proste.

Należy pamiętać, że możliwości odnośnie do systemów grzewczych w domach murowanych  i drewnianych są identyczne. W każdym przypadku można posłużyć się dokładnie tymi samymi technologiami. Jest to równoznaczne z tym, że domy drewniane nie nakładają na inwestorów żadnych ograniczeń. Wręcz przeciwnie – otwierają one przed nimi ogrom możliwości. Takie projekty domów drewnianych mogą być idealnym odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców. Można postawić na rozwiązania tradycyjne, przywołujące na myśl góralskie chatki lub skupić się wokół nieco bardziej nowoczesnych propozycji. Łączenie drewna z metalem lub elementami murowanymi to np. ukłon w kierunku modnego w dzisiejszych czasach minimalizmu.