niedz.. lis 3rd, 2024
Jak otworzyć własny warsztat samochodowy?

Z roku na rok na drogach można zauważyć coraz więcej samochodów. Dane nieubłaganie rosną. Im więcej samochodów tym więcej pracy mają mechanicy. Dlatego, stale rosnąca liczba samochodów to dobry prognostyk dla osób, które prowadzą swoje warsztaty samochodowe, albo chcą je otworzyć. Warto sprawdzić jak otworzyć własny warsztat samochodowy.

Co warto wiedzieć o warsztacie samochodowym? 

W warsztacie samochodowym przeprowadza się różnego typu naprawy, a także przebudowy pojazdów. Do najważniejszych usług można zaliczyć:

  1. naprawy (zarówno mechaniczne, jak i elektryczne czy elektroniczne), 
  2. okresowe przeglądy, 
  3. malowanie i lakierowanie, 
  4. wymiana i naprawa opon, 
  5. wykonywanie różnego typu zabiegów antykorozyjnych, 
  6. instalowanie różnych części i akcesoriów. 

Aby móc przeprowadzać usługi, należy posiadać specjalną, wyspecjalizowaną infrastrukturę techniczną. Niektóre maszyny i urządzenia to niemały koszt. 

Jak założyć warsztat?

Osoba, która pragnie założyć własny warsztat samochodowy nie potrzebuje żadnych specjalnych uprawnień, pozwoleń czy licencji. Jak wspomniano wcześniej, warsztat musi jednak być odpowiednio wyposażony. Na początek należy zainwestować w podnośniki samochodowe, różne mierniki, urządzenia do geometrii itd. Ponadto w warsztacie muszą się znajdować standardowe narzędzia np. komplety kluczy, prasa hydrauliczna, różne specjalistyczne przyrządy itd. To co należy kupić, jest zależne przede wszystkim od tego jakiego rodzaju usługi warsztat planuje świadczyć.
Chcąc prowadzić warsztat samochodowy, przede wszystkim należy zarejestrować działalność w CEIDG. Konieczne jest także złożenie formularza VAT-R. Druk ten służy do zarejestrowania przedsiębiorcy jako podatnika. Wypełnione pismo, należy złożyć w urzędzie skarbowym, właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. 

Kasa fiskalna 

Bardzo ważną kwestią dotyczącą prowadzenia warsztatu samochodowego jest kasa fiskalna. Od stycznia 2020 roku, wszystkie osoby, które prowadzą działalność w branży motoryzacyjnej mają obowiązek korzystania z kasy fiskalnej online. Warto także zaznaczyć, że ze zwolnienia z kasy fiskalnej nie mogą skorzystać następujące osoby:

  • przedsiębiorcy, którzy zajmują się naprawą pojazdów silnikowych, a także motorowerowych, 
  • świadczące usługi związane z wymianą opon oraz kół dla pojazdów silnikowych i motorowerowych, 
  • prowadzące działania z zakresu badań i przeglądów pojazdów technicznych. 

Opodatkowanie warsztatu samochodowego 

Zakładając warsztat samochodowy należy podjąć decyzję dotyczącą formy opodatkowania. Aby było to możliwe, najważniejsze jest określenie zakresu działań swojej działalności. Usługi wykonywane samodzielnie, w budynku, który jest własnością podatnika mogą być opodatkowane na zasadzie ryczałtu. Jeżeli jednak warsztat znajduje się w lokalu wynajętym, a właściciel ma zamiar zatrudnić kilku mechaników, powinien wybrać opodatkowanie na ogólnych zasadach według skali podatkowej. naprawa-klimatyzacji-samochodowej-szczecin

Składki ZUS

Osoba, która rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności lub spółki cywilnej jest zobowiązana do zgłaszania siebie do ubezpieczeń ZUS. Suma składek wynosi około 1 354, 64 zł. Jeżeli podatnik zdecyduje się na skorzystanie z ubezpieczenia dobrowolnego, składki wzrosną. Należy pamiętać o składaniu deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. 

Co jeszcze jest potrzebne, aby zarządzać warsztatem samochodowym? 

Prowadzenia warsztatu samochodowego jest zależne od kilku znaczących czynników. Ważna jest odpowiednia lokalizacja, dobre zaplecze techniczne oraz odpowiedni system zarządzania. Prowadzenie warsztatu, bez dobrego programu do zarządzania raczej nie jest możliwe. Dobrze jest postawić na program, który posiada najważniejsze funkcje takie jak np.:

  • wystawienie faktur, 
  • przekazywanie w-deklaracji, 
  • prowadzenie terminarza itd. 

Dodatkowo warto nawiązać współpracę z magazynami części zamiennych, aby praca mechanika była ciągła i spójna. Niektóre programy do zarządzania firmą, posiadają także opcję monitorowania stanów magazynów i raportowania o określonych częściach. 
Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania konta firmowego, jednak jest to dobre rozwiązanie. Banki zwykle oferują bardzo ciekawe oferty dla klientów firmowych. 

Warunki lokalowe 

Warunki lokalowe co do prowadzenia warsztatu samochodowego nie są bardzo wymagające. Tak naprawdę usługi tego typu można świadczyć nawet w garażu przydomowym. Ważne jest tylko to, aby pomieszczenie spełniało wymagania techniczne. Zgodnie z przepisami BHP, ważna jest wentylacja, posadzki antypoślizgowe, a także właściwe oświetlenie. Dodatkowo znaczenie mają nowoczesne technologie. Warto postawić na maszyny, które posiadają stosowne certyfikaty. 

O czym jeszcze pamiętać? 

Oprócz dopilnowania kwestii technicznych i urzędowych podczas zakładania warsztatu samochodowego, trzeba także pamiętać o właściwym marketingu. Warsztat to taka forma działalności, która polega przede wszystkim na opinii klientów. Dobrze jest także reklamować swoją działalność na różnych platformach internetowych. 

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl

By